Marlborough
Wiedza o winie
20.04.2013

Marlborough

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Najważniejszy region Wyspy Południowej, mianowany przez miłośników Sauvignon Blanc nową stolicą Tego szczepu. W wyjątkowym klimacie Nowej Zelandii potrafi dać cudowne, odmienne od europejskich, krągłe i intensywnie cytrusowe wina, nie pozbawione tak pożądanej dla tego szczepu owocowej kwasowości.

Bez wątpienia jest to najbardziej rasowy a zarazem pociągający styl tego szczepu na całym świecie. Marlborough to nie tylko Sauvignon, pierwsze skrzypce areałem nasadzeń gra tutaj Chardonnay, odnajdziemy też duże połacie winnic Pinot Gris i Rieslinga, dających równie atrakcyjne i soczyste trunki. Najważniejszym szczepem czerwonych gron jest Pinot Noir, dający intensywne w smaku i aromacie wina zbliżone kształtem do burgundów jak niewiele innych poza Francją. Należy oczekiwać dalszego rozwoju jakości i popularności win Nowej Zelandii, której ciepły klimat jest równoważony przez zbawienną obecność prądów morskich i Antarktydy.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?