Katalonia
Wiedza o winie
04.07.2013

Katalonia

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Katalonia swoją odrębność od reszty Hiszpanii zaznacza również stylem swojego winiarstwa. Zdominowane przez odmiany francuskie, lokalne Tempranillo traktuje dość marginalnie.

Prym wiodą za to Carinena, Garnacha, Syrah i Cabernet Sauvignon, dając winna miękkie, o bogatej naturze, a w winach Priorato gęste niczym konfitura, korzenne i świetnie zbalansowane. Inaczej sprawa ma się z odmianami białymi – Xarel-lo, Macabeo i Viura wyraźnie dominują nad Chardonnay, Viognier i Sauvignon Blanc, jednak ich wykorzystanie ogranicza się głównie do win CAVA i prostych, przyjemnych win codziennych. Za to te najlepsze i najbardziej wyszukane w produkcji to Chardonnay przede wszystkim. Catalunya to duży obszar, kryjący w sobie tak legendarne apelacje jak Priorat i Penedes, ale także nowe „tygrysy” – Costa Brava, Emporda i Montsant, których wina coraz częściej goszczą na listach najlepszych.


Powiązane artykuły

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?