Katalonia
Wiedza o winie
04.07.2013

Katalonia

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Katalonia swoją odrębność od reszty Hiszpanii zaznacza również stylem swojego winiarstwa. Zdominowane przez odmiany francuskie, lokalne Tempranillo traktuje dość marginalnie.

Prym wiodą za to Carinena, Garnacha, Syrah i Cabernet Sauvignon, dając winna miękkie, o bogatej naturze, a w winach Priorato gęste niczym konfitura, korzenne i świetnie zbalansowane. Inaczej sprawa ma się z odmianami białymi – Xarel-lo, Macabeo i Viura wyraźnie dominują nad Chardonnay, Viognier i Sauvignon Blanc, jednak ich wykorzystanie ogranicza się głównie do win CAVA i prostych, przyjemnych win codziennych. Za to te najlepsze i najbardziej wyszukane w produkcji to Chardonnay przede wszystkim. Catalunya to duży obszar, kryjący w sobie tak legendarne apelacje jak Priorat i Penedes, ale także nowe „tygrysy” – Costa Brava, Emporda i Montsant, których wina coraz częściej goszczą na listach najlepszych.


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.