Czym jest wino niebieskie?
Wiedza o winie
23.04.2021

Czym jest wino niebieskie?

Kamil Giszka
Kamil Giszka

10/10

Czasem wino to po prostu dobra zabawa, podążanie za przebojowością i modą, a także wykorzystywanie inspiracji z otaczającego świata do stworzenia czegoś zupełnie innowacyjnego i nowego.

Wina w głównej mierze reprezentują sobą tradycje, historie lokalnych regionów, szczepów, terroir pozwalając na podróż po świecie enokultury napełniając kieliszek wina nawet w zaciszu własnego domu. Ale bywa również, że wino to po prostu dobra zabawa, podążanie za przebojowością i modą, a także wykorzystywanie inspiracji z otaczającego świata do stworzenia czegoś zupełnie innowacyjnego i nowego. Tak właśnie się stało, gdy inspirując się teoriami marketingowymi Strategii Niebieskiego Oceanu, powstał pomysł zrobienia niebieskiego wina.

Czym jest niebieskie wino?

Niebieskie wina to koncept, który został powołany do życia w 2016 roku przez grupę młodych innowatorów. We współpracy z Uniwersytetem Kraju Basków opracowali sposób na uzyskanie niekonwencjonalnego koloru i stylu wina, zachowując jednocześnie tradycyjny charakter napoju. W wyniku tych założeń powstała receptura zawierająca kupaż białych i czerwonych winogron, barwnik spożywczy, na który składają się antocyjany i indygokarminy, a także bezkaloryczne słodziki nie zawierające w sobie cukru.

Jak smakuje niebieskie wino?

Uśredniając smak win niebieskich zwykło porównywać się do słodkich cukierków owocowych, pełnych nut owoców leśnych czy delikatnych akcentów cytrusowych. Ze względu na swój nieskomplikowany i owocowy charakter pełni rolę koktajlową, a wręcz może posłużyć jako element ciekawych drinków. Wytrawniejsze butelki serwuje się także w restauracjach, parując je z makaronami czy owocami morza.

Rodzaje win niebieskich

Pierwsze wina niebieskie to nade wszystko lekkie, niskoprocentowe propozycje wariacji na temat klasycznego napoju. Kwestią czasu było, a żeby koncept rozrósł się i wykorzystywał wachlarz różnorodnych stylów. Stąd też dziś znajdziemy również niebieskie wino musujące, jak również pełne zestawienie smaków wśród win bez bąbelków – od słodkich przez te nieco wytrawniejsze.

Co więcej, słynne stały się również wino z brokatem. W pościgu za coraz to bardziej oryginalnymi i innowacyjnymi rozwiązaniami, niezwykłą popularnością cieszą się butelki, które po wstrząśnięciu emanują pływającym brokatem. Naturalnym krokiem było też rozszerzenie palety kolorów, dlatego teraz niebieskie wino z brokatem – a i nie tylko to z brokatem - „ jest już nie tylko niebieskie”. Znajdziemy wersje złote, zielone, srebrne, różowe czy pomarańczowe.

Wina pełne kolorów – dla kogo?

Zastanawiając się nad konceptem powyższych win łatwo dojść do wniosku, iż zastosowanie takich win mocno różni się od tych tradycyjnych. Nie uświadczymy tu złożonych, kompleksowych smaków, charakterystycznych dla regionu szczepów czy zasad apelacyjnych kontrolujących jakość win niebieskich (lub tych innego koloru). Stanowią one jednak podłoże do zabawy z koktajlami czy niezobowiązującego, radosnego czasu ze znajomymi. Z dużą dozą prawdopodobieństwa większość osób obdarowanych taką butelką na prezent będzie co najmniej zaskoczona. Nawiązując zatem do Strategii Niebieskiego Oceanu, wina niebieskie wypełniają niezagospodarowaną wcześniej przestrzeń, pytaniem zasadniczym jednak pozostaje – czy to moda, która będzie umiała na dłużej zagościć w kieliszkach i znajdzie swoje stałe miejsce wśród – zwłaszcza młodszych – konsumentów?


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?