Kalabria

0/10

Górzysta Kalabria, która rozpościera się na samym południowym krańcu Półwyspu Apenińskiego, znacznie odróżnia się stylem swoich win od sąsiadujących z nią regionów, kusząc konsumentów krągłymi, jasnymi i smakowitymi winami czerwonymi.

Wina te powstają głownie z odmian lokalnych, takich jak Gaglioppo, Greco Nero i Nerello Cappuccino, a apelacjami najwyższej próby są tu Ciro i Lamezia. Wina białe tego regionu są mniej oryginalne i są oparte na dobrze znanych w innych regionach Włoch odmianach Trebbiano i Greco Bianco, oferujących lekkość aromatów, krągłość ciała i niezbyt rozbudowaną kwasowość. Kalabria jawi się więc jako producent win atrakcyjnych, tak pod względem smaku, jak i jeszcze cen.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?