Jak założyć własną piwniczkę
Porady
18.01.2010

Jak założyć własną piwniczkę

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Gdy znamy już wymagania, jakie są stawiane miejscu, które ma zostać naszą piwniczką, zależnie od tego, czy mieszkamy w budynku jedno - czy wielorodzinnym, możemy spróbować je różnymi sposobami zbliżyć do ideału.

Najpierw pomyśl, jak i w czym chcesz przechowywać swoje wina? Najlepszymi rozwiązaniami są albo wgłębienia w ścianie, albo konstrukcja zbudowana z ceramicznych elementów, albo po prostu zwyczajne stojaki. Możesz też trzymać swoje wina w drewnianych skrzyneczkach lub kartonowych pudełkach, w których wyjechały z piwnicy producenta. Wszystkie te rozwiązania maję jeden wspólny warunek do spełnienia:

Butelki powinny leżeć płasko na boku, lub pod niewielkim kątem, umożliwiającym pustej przestrzeni zamkniętej w butelce mieć jednocześnie kontakt z winem i z korkiem.

To rozwiązanie jest zalecane wtedy, gdy w naszej piwnicy notujemy duże skoki temperatur, szczególnie te sięgające skrajnych dla wina wartości. Kontakt korka z winem pozwoli utrzymać go w dobrej kondycji i zapobiegnie jego wysychaniu mogącemu doprowadzić do zepsucia wina nadmiernym kontaktem z tlenem, natomiast kontakt pustej przestrzeni uchroni korek przed wypchnięciem na zewnątrz lub zasysaniem zbyt dużych ilości tlenu.

Jak przechowywać wino?

Najlepszym rozwiązaniem będzie lokowanie bliżej wejścia butelek wina przeznaczonego do szybszej konsumpcji. Uchroni to wina, które miały poczekać przed przedwczesnym finałem w kieliszkach, a ponadto będzie je w mniejszym stopniu narażać na wstrząsy związane z przestawianiem, zmianę temperatur i naświetlanie przy otwartych drzwiach.

Emitery ciepła a przechowywanie wina

Jeżeli w pomieszczeniu, które wybrałeś, znajdują się emitery ciepła, jak np. węzeł CO w domach wolnostojących, lub kaloryfery w mieszkaniach w dużych budynkach, możesz spróbować obudować lub otulić je materiałami izolacyjnymi i dodatkowo wykorzystać ustawiając pod nimi lub zawieszając na nich pojemniki z wodą, które można kupić w sklepach z akcesoriami domowymi. Ciepło wydostające się z wnętrza przyspieszy parowanie wody i wzrost wilgotności, często zbyt niskiej w nowoczesnym budownictwie. Jeżeli takich emiterów nie ma, a w pomieszczeniu nadal jest zbyt ciepło, warto zastanowić się nad zakupem małego klimatyzatora, wolnostojącego lub połączonego, pamiętając równocześnie o wilgoci i zainstalowaniu pojemników z wodą.

Nasłonecznienie piwniczki z winem

Sprawa nasłonecznienia pomieszczenie wydaje się być najłatwiejsza - jeżeli mamy okna w pomieszczeniu, przesłońmy je folią lub pomalujmy farbą do szkła, najlepiej w miarę ciemną, lecz pozwalającą zachować minimalną widoczność wewnątrz. Gdy pomieszczenie jest pozbawione okien, zakupmy żarówki barwione na kolorowo, najlepiej zielono lub pomarańczowo. Dadzą wystarczające światło i do poruszania się i do zachowania półmroku w piwniczce.

Wibracje

Jedynym trudno rozwiązywalnym problemem miejsca mogą być wibracje. Z tego m.in. powodu nawet najlepsze lodówki nie zastąpią do końca najlepszej piwnicy. Rysują się dwa wyjścia z takiej sytuacji: pogodzić się, że nie udało się osiągnąć ideału lub poszukać wśród rodziny i znajomych, którym jesteśmy w stanie zaufać, osób posiadających dom stojący z daleka od tej uciążliwości cywilizacji.


Powiązane artykuły

Porady
10/10
27.06.2022

Wino Różowe: Znajdź swój styl Rose

Wina różowe o bajkowych nazwach na etykiecie tj. rose, rosado, rosato, blush wine, pinkish powstają w wyniku krótkiej maceracji skórek czerwonych winogron. Wina te produkowane są w każdym kraju winiarskim, z niemal wszystkich odmian winogron. Dzięki łączeniu cech win białych i czerwonych: dobrej kwasowości, mocnym i trwałym aromatom oraz lekkiej strukturze wykazującej jednak delikatną taniczność, są winami wszechstonnymi, łatwo łączyć je z szeroką gamą potraw, dopasować do gustu wielu entuzjastów win i różnych okazji.