rating 8/10

Wspaniałe wina hiszpańskiego producenta Familia Martínez Bujanda tworzone są w pięciu winiarniach, będących własnością rodziny: w winiarni Finca Valpiedra, Viña Bujanda, Finca Antigua, Cosecheros & Criadoresa oraz najnowszej w D.O. Rueda. Winiarnie Familia Martínez Bujanda, tak jak i trunki, które w nich powstają różnią się od siebie, lecz łączy je wspólna filozofia firmy.

Wina produkowane są wyłącznie z winogron, pochodzących z własnych winnic Familia Martínez Bujanda, położonych w uprzywilejowanych enklawach hiszpańskich regionów winiarskich. Praktyka ta była stosowana od samego początku istnienia firmy tj. od 1889 roku, kiedy to pradziadek rodu - Joaquin Martinez Bujanda założył winiarnię. Już wtedy wiedział, że warunkiem powstania wysokiej jakości win jest skrupulatna kontrola i pełne zaangażowanie od samego początku procesu produkcyjnego tj. już na etapie uprawy winorośli.

Rodzina Martínez Bujanda

Trzymając się ww. zasady, kolejne pokolenia nabywały winnice w kluczowych regionach winiarskich Hiszpanii. Obecnie rodzina Martínez Bujanda jest właścicielem ponad 200 hektarów winnic w regionie Rioja, gdzie 120 hektarów winorośli przeznaczonych jest na produkcje win Vina Bujanda i FincaValpiedra z 80 hektarami Grandes Pagos de Espana. Winiarnia Finca Antigua, znajdująca się w regionie La Mancha jest pokaźna posiadłością winiarską, gdzie winnice zajmują ponad 421 hektarów. Ważnym regionem jest również Rueda, gdzie Familia Martínez Bujanda posiada około 20 hektarów winnic.

Finca Antigua - wina i winnice

Wina pochodzące z poszczególnych winiarni posiadają własną osobowość i charakter, który odzwierciedla miejsce pochodzenia i grona z których powstają. Winiarnię Finca Antigua cechuje innowacja i kreatywność. Finca Valpiedra na nowo pozwala odkryć i zrozumieć wina z region Rioja. Wina z Vina Bujanda posiadają doskonałą relację jakości do ceny, natomiast Cosecheros & Criadores cechują nowoczesne metody winifikacji i dusza regionu Kastylia.

Finca Antigua - region winiarski

Piwnica win Finca Antigua rozpoczęła produkcję win Martínez Bujanda w 1998 roku. Jak zwykle przy wyborze lokalizacji kluczową rolę odegrały korzystne warunki do uprawy winorośli. Wybierając odpowiednie miejsce producent przeszukał regiony winiarskie w całej Hiszpanii, w tym region La Mancha, i właśnie tam odkrył Finca Antigua. Winiarnia Finca Antiqua ulokowana jest pomiędzy Cuenca i Toledo, w najbardziej urodzajnym obszarze regionu La Mancha D.O., cechuje go: wysokie położenie, żyzna gleba o dużej zawartości wapnia oraz korzystny mikroklimat. Nazwa pochodzi od najstarszej latorośli, która była tam uprawiana. Inne szczep to: Tempranillo, Cabernet Sauvignon, Merlot i Syrah.

Bodega

Bodega (słowo oznaczające w Hiszpanii piwnicę lub producenta win) Finca Antigua została zaprojektowana tak by być w harmonii ze stylem win, które w niej powstają. Bodega jest przykładem spektakularnej, awangardowej architektury. Winiarnia, tak jak i wina Finca Antigua jest wynikiem innowacji połączonej z wiekową hiszpańską tradycją.

Źródło: www.familiamartinezbujanda.com