Gruzja

0/10

Gruzja jest krajem o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu, co ma znaczny wpływ na rozmieszczenie winnic. W zasadzie winorośl uprawiana jest w większości regionów kraju z wyjątkiem wyższych partii gór.

Gruzja podzielona jest na trzy duże regiony winiarskie, wśród których można odnaleźć kilkanaście mikroregionów znanych z jakościowych win i odpowiadających mniej więcej statusowi apelacji europejskich. Szacuje się, że winiarstwo gruzińskie miało swoje początki już kilka tysięcy lat temu. Obecnie na tych terenach uprawia się około 500 gatunków winorośli. Pośród nich znajdują się tradycyjne, typowe dla Gruzji szczepy rkatsiteli, z którego powstają białe soczyste wina oraz saperavi – szczep do produkcji nasyconego korzennego wina czerwonego. Czasy Związku Radzieckiego narzuciły Gruzji produkcję mocnych słodkich win, ale prawdziwe gruzińskie winiarstwo przetrwało dzięki niewielkim rodzinym winnicom kultywującym tradycyjne metody sztuki winiarskiej. Do dziś w niektórych winnicach praktykowane jest wytwarzanie wina przy pomocy glinianych i cementowych amfor zwanych kwevri zawierających do kilku tysięcy litrów moszczu i trzymanych w ziemi. Wina gruzińskie oferują dziś konsumentom na całym świecie bardzo korzystną relację ceny do jakości.

Lista regionów:

Kakheti, Lechkhumi


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?