Gruzja

0/10

Gruzja jest krajem o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu, co ma znaczny wpływ na rozmieszczenie winnic. W zasadzie winorośl uprawiana jest w większości regionów kraju z wyjątkiem wyższych partii gór.

Gruzja podzielona jest na trzy duże regiony winiarskie, wśród których można odnaleźć kilkanaście mikroregionów znanych z jakościowych win i odpowiadających mniej więcej statusowi apelacji europejskich. Szacuje się, że winiarstwo gruzińskie miało swoje początki już kilka tysięcy lat temu. Obecnie na tych terenach uprawia się około 500 gatunków winorośli. Pośród nich znajdują się tradycyjne, typowe dla Gruzji szczepy rkatsiteli, z którego powstają białe soczyste wina oraz saperavi – szczep do produkcji nasyconego korzennego wina czerwonego. Czasy Związku Radzieckiego narzuciły Gruzji produkcję mocnych słodkich win, ale prawdziwe gruzińskie winiarstwo przetrwało dzięki niewielkim rodzinym winnicom kultywującym tradycyjne metody sztuki winiarskiej. Do dziś w niektórych winnicach praktykowane jest wytwarzanie wina przy pomocy glinianych i cementowych amfor zwanych kwevri zawierających do kilku tysięcy litrów moszczu i trzymanych w ziemi. Wina gruzińskie oferują dziś konsumentom na całym świecie bardzo korzystną relację ceny do jakości.

Lista regionów:

Kakheti, Lechkhumi


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.