Francja: Paul Jaboulet Aine Vins De La Vallee Du Rhone

Francja: Paul Jaboulet Aine Vins De La Vallee Du Rhone

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

9/10

W 1834roku Antoine Jaboulet rozpoczął uprawę winorośli w regionie Hermitage. Tym samym połączył swoje przeznaczenie z terroir ww. francuskiego obszaru. Dzięki ciężkiej pracy, pasji i zaangażowaniu, winna latorośl, którą uprawiał przyczyniła się do powstania win o wyjątkowej jakości.

Synowie Antoine’a Jaboulet’a, którzy po ojcu przejęli biznes: Paul i Henri kontynuowali pracę ojca, stale kładąc nacisk na najwyższą jakość na każdym etapie uprawy winorośli i produkcji win. Paul nadał soje imię - Paul Jaboulet Aîné rodzinnej firmie, która od tego czasu przechodziła z pokolenia na pokolenie, stale odnosząc sukcesy.   

Paul Jaboulet - historia    

Rodzina Frey - winiarze z długimi tradycjami, pochodzący z regionu Szampania oraz właściciele posiadłości Château La Lagune w Bordoux nabyli Maison Paul Jaboulet Aîné w styczniu 2006 roku. Frédéric Jaboulet dzielił pasję rodziny Frey w dążeniu do doskonałości, która dzięki owocnej współpracy rozszerzyła swoje imponujące portfolio prestiżowych marek o nowe wykwintne wina.

Maison Paul Jaboulet Aîné

Posiadłość Maison Paul Jaboulet Aîné ulokowana na wzgórzu Hermitage, góruje nad Doliną Rodanu. W czasie XIII w Chevalier de Stérimberg, po powrocie z wypraw krzyżowych wybrał to miejsce na swój dom. Od tego czasu miejsce to pozostaje źródłem wyjątkowych win, m.in. sztandarowego wina l’Hermitage La Chapelle, którego rocznik 1961 zaliczany jest do elitarnego grona 12 mitycznych butelek XX w. Niewielka ich ilość jest wciąż przechowywana w posiadłości Jaboulet oraz w kilku innych piwnicach na świecie.

Jaboulet - wina wysokiej jakośći

Od prawie dwóch stuleci Jaboulet produkuje wysokiej jakości wina, które odzwierciedlają pokolenia ciężkiej pracy i pasji do doskonałości. By krzewić ww. wartości Jaboulet nieustannie ulepszał standardy swoich winnic, nabywał urodzajne ziemie i modernizował winiarnie. W swych działaniach stale pamiętał o szacunku dla środowiska. W winnicach Jaboulet stosuje się zrównoważone rolnictwo, polegające na ograniczeniu używania nawozów sztucznych na rzecz organicznych, naturalnych  metod, które sprzyjają rozwojowi mikro-organizmów i pozwalają korzeniom winorośli wniknąć głęboko w ziemię.

Produkcja win Jaboulet

Na północy regionu Doliny Rodanu, w głównej apelacji Côtes du Rhône, duże zróżnicowanie terroir oraz sprzyjający micro-klimat wpływają doskonale na produkcję win szczepu Syrah. Jest to podstawowa odmiana i sztandarowy rodzaj czerwonych winogron uprawianych przez Paul’a Jaboulet Aîné. Pozostałe szczepy, typowe dla regionu Renu tj. Roussanne, Marsanne i Viognier służą do produkcji białych win. Paul Jaboulet Aîné produkując wina stosuje tradycyjne metody uprawy winorośli, znane rodzinie od pokoleń. Przycinanie winorośli jak i cały proces zbierania plonów znajduje się dosłownie w „rękach” wprawnych i doświadczonych pracowników. Gdy winne grona w pełni dojrzeją, są ręcznie zbierane i przechowywane w 20 kg pojemnikach, co wpływa na ich doskonałą kondycję. Wysoka jakość otrzymanych winogron ma decydujący wpływ na powstanie wybornych win. Stosowanie długiego procesu winifikacji oddaje charakter poszczególnych win. Zespół enologów pod przewodnictwem Caroline Frey i Denis Dubourdieu stale degustuje i analizuje otrzymany sok winny, wnikliwie kontrolując proces tworzenia win.

Pasja do wina i przyjemność z odkrywania

Jaboulet pasję do win łączy z przyjemnością odkrywania wyjątkowych miejsc. Należą do niego m.in. stworzone w 121 r.n.e. przez Rzymian kamieniołomy. 17 hektarów tunelów i jaskiń z piaskowca, wydrążonych w Châteauneuf-sur-Isere eksploatowano aż do 1886 r. Piaskowiec służył do wyrobu różnego rodzaju budowli jak np. katedry w Rzymie, Walecncji czy do stworzenia portu Marsylii. W czasie drugiej wojny światowej wydrążone tunely i jaskinie były okupowane przez niemieckich żołnierzy. Do dziś można zauważyć tam ślady ich obecności. W 1992 Maison Paul Jaboulet Aîné zakupił ww. kamieniołom i przeznaczył go na piwnice, służące dojrzewaniu win. Po 18 miesiącach prac, rozpoczętych pod koniec 1999, a zakończonych w 2001 r. otworzono słynne VINEUM, gdzie ponad 1200 beczek używanych do dojrzewania win przechowuje się w tunelach i jaskiniach kamieniołomów. W 2006 roku powstała tam galeria, gdzie w niepowtarzalnej scenerii można degustować lub nabyć wina Jaboulet.

Źródło: http://www.jaboulet.com


Powiązane artykuły

14.11.2023

Winiarnia Zamojska: Historia, Pasja i Wyjątkowe Polskie Wina

Kiedy myślimy o winach, to często od razu przychodzi nam na myśl słoneczne Toskanie, malownicza Burgundia czy urocze Dolina Napa w Kalifornii. Jednak coraz częściej, także w Polsce, możemy trafić na wina, które zdobywają uznanie nie tylko w kraju, ale również na arenie międzynarodowej. Jednym z takich wyjątkowych miejsc, gdzie rodzą się niezwykłe polskie wina, jest Winiarnia Zamojska. Dlaczego warto bliżej poznać tę winnicę i spróbować jej wino? Odpowiedzi na to pytanie znajdziecie w niniejszym artykule.