Elektroniczny język oceni wino
Wiedza o winie
11.04.2011

Elektroniczny język oceni wino

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Czy skończy się era kiperów? Europejscy naukowcy skonstruowali "elektroniczny język", który potrafi ocenić rodzaj i wiek wina.

Urządzenie, przeznaczone właściwie do kontrolowania jakości trunku, ma sześć czujników, które wykrywają substancje charakterystyczne dla określonego wina. Chodzi m.in. o poziom cukru, kwaśność i zawartość alkoholu.

Elektroniczny język

"Język" skonstruowała Cecilia Jimenez-Jorquera i jej koledzy z Instytutu Mikroelektroniki w Barcelonie - podaje magazyn "The Analyst". Jest to odpowiedź na skargi przedstawicieli branży, którzy narzekają na brak urządzenia, pozwalającego w łatwy i szybki sposób ocenić jakość wina, co znacznie wydłuża całą procedurę. Nowatorskie urządzenie nie tylko działa szybko, ale także jest przenośne, tanie i może zostać "wytrenowane" do oceny nowych rodzajów win. Jimenez-Jorquera twierdzi, że aparatury można używać do wykrywania oszustw związanych z wiekiem trunków czy rodzajem użytych winogron. MTR

Źródło: PAP - Nauka w Polsce


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.