Dolina Loary
Wiedza o winie
30.05.2013

Dolina Loary

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Loara to przede wszystkim przepiękne zamki, wzniesione wzdłuż jej biegu przez najmożniejszych w ubiegłych stuleciach. Loara jednak, to także bardzo ciekawe i zróżnicowane wina wielkiej klasy, zmieniające swoje oblicze razem z trwaniem rejsu po rzece.

Wielu z nas, o ile nie wszyscy, słyszało o wspaniałych winach Sancerre i Pouilly-Fume, które są protoplastami wszystkich win Sauvignon Blanc, wielu pewnie zna lekki, dojrzewający na osadzie, niezwykle ciekawie pachnący Muscadet. Obowiązkowo trzeba poznać gęste i miłe w smaku Vouvray i Coteaux de Layon, a największą stratą jest brak poznania czerwonych win Loary, takich jak budowanych na krzepkim i ciemnym Cabernet Franc, Saumur-Champigny i Chinon, czy zrodzonych z Pinot Noir delikatnych Sancerre Rouge.


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.