Dolina Loary
Wiedza o winie
30.05.2013

Dolina Loary

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Loara to przede wszystkim przepiękne zamki, wzniesione wzdłuż jej biegu przez najmożniejszych w ubiegłych stuleciach. Loara jednak, to także bardzo ciekawe i zróżnicowane wina wielkiej klasy, zmieniające swoje oblicze razem z trwaniem rejsu po rzece.

Wielu z nas, o ile nie wszyscy, słyszało o wspaniałych winach Sancerre i Pouilly-Fume, które są protoplastami wszystkich win Sauvignon Blanc, wielu pewnie zna lekki, dojrzewający na osadzie, niezwykle ciekawie pachnący Muscadet. Obowiązkowo trzeba poznać gęste i miłe w smaku Vouvray i Coteaux de Layon, a największą stratą jest brak poznania czerwonych win Loary, takich jak budowanych na krzepkim i ciemnym Cabernet Franc, Saumur-Champigny i Chinon, czy zrodzonych z Pinot Noir delikatnych Sancerre Rouge.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?