Czym kierować się przy wyborze wina – sympatią czy gwarancją ?
Ekspert od win
10.10.2014

Czym kierować się przy wyborze wina – sympatią czy gwarancją ?

Autor posta Tomasz Kolecki
Tomasz Kolecki

0/10

Kolejna edycja kursu winiarskiego dla zwolenników tej używki trwa w najlepsze. Znów poznajemy co i jak się dzieje, by zacna flaszka mogła powstać. Przy okazji degustujemy szeregi przedstawicieli różnych stron winiarskiej mapy.

Nowe odkrycia,  szersze spojrzenia na dotychczasowe.  Słowem – pracujemy. Każda lekcja odbywa się w jednym z najlepszych zakątków gastronomicznej Warszawy. Za każdym razem w innym. Za każdym razem w tej samej, wysokiej klasy sztuce kulinarnej. Za każdym razem o odmiennej etniczności  potraw. Za każdym razem kończymy kolacją, która przekształca się przy okazji w krótką lekcje o tym jak dobrać wino do potrawy, czyli co w daniach z czym w winach powinno się łączyć. Czasem trudno jest w ciemno odgadnąć wina znajdujące się w kartach każdej z restauracji. Niby może to być klasyk, ale co jeżeli winiarz jest odrobinę szalony, i za nic ma styl miejsca, przedkładając nad nim swój własny?  Na szczęście są wśród win „bezpieczniki”, czyli wina z gwarancją smaku. Wina popularne, doskonale pasujące do szablonu regionu, od znanych producentów o ustalonej renomie i jakości.

Ostatnim razem takimi wybawieniem były dla mnie Valdemar Viura Rioja, Kim Crawford Sauvignon Blanc Marloough i Antinori Tenute Marchese Chianti Classico Riserva. Tak całkiem przy okazji – jedne z moich ulubionych win w ogóle. Sentyment… A w ślad za nim, właśnie ta kojąca pewność: Jakości, Charakteru i Emocji. I to była kolejna chwila, gdy cieszyłem się w duchu, że one znów pomogły mi sprawić innym przyjemność. Go West!

Jeszcze nie umilkły echa po tegorocznych międzynarodowych mistrzostwach Polski sommelierów - Castel Sommelier Cup , a już mamy w kalendarzu kolejną, po wrocławskich zawodach  zorganizowanych w lutym, imprezę o zasięgu lokalnym. Tym razem, dzięki sponsorom i aktywnym lokalnym zwolennikom sommelierskiej profesji, odbędą się w Poznaniu Mistrzostwa  Polski Zachodniej Sommelierów. Kiedy? 12-go października, w restauracji SPOT. Wszystkich chętnych zapraszamy do kibicowania swoim faworytom. Wszystkie szczegóły i lista zawodników są dostępne na stronie sommelierzy.pl i profilu Stowarzyszenia na Fb. Będzie się działo!


Powiązane artykuły