Czym jest Barolo?
Wiedza o winie
19.10.2023

Czym jest Barolo?

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

9/10

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.

Z jakiego kraju pochodzi Barolo?

Barolo jest dumą i skarbem włoskiej winiarskiej tradycji. Pochodzi z regionu Piemont we Włoszech, który leży na północnym zachodzie kraju. To teren o niezwykłej różnorodności krajobrazu, z malowniczymi winnicami rozciągającymi się po wzgórzach, między wąwozami i dolinami. Tutaj, w sercu Piemontu, znajdują się idealne warunki do uprawy winogron Nebbiolo, które są podstawą dla tego wina. Klimat jest tu umiarkowany, a gleby bogate w minerały, co sprzyja wyjątkowemu smakowi i charakterowi tego wina.

Czy dekantować Barolo?

To pytanie, często nurtuje miłośników tego wina. Odpowiedź zależy głównie od wieku trunku. Młodsze Barolo, które cechuje intensywność smaku i aromatu, mogą skorzystać na krótkim procesie dekantacji. Dzięki temu osad zostaje oddzielony, a wino zyskuje na ekspresji aromatycznej. Dekantowanie może pomóc w rozwinięciu głębokich nut smakowych, czyniąc je bardziej dostępnymi dla podniebienia.

Jednakże w przypadku starszych roczników, które osiągnęły już swoją dojrzałość, dekantowanie może być mniej istotne. Starsze wina często są delikatniejsze, a ich aromaty bardziej subtelne, co sprawia, że nie wymagają długiego procesu dekantacji. Niemniej jednak, warto dać winu chwilę na "odetchnięcie" po otwarciu butelki, aby smaki i aromaty mogły się delikatnie otworzyć.

Jak smakuje Barolo?

Barolo jest winem o niezwykle bogatym i złożonym profilu smakowym, które rozwija się w trakcie długiego procesu starzenia. W młodym winie, możemy spodziewać się intensywnych aromatów czerwonych owoców, takich jak wiśnie i śliwki, które są doskonale zrównoważone przez nuty róż, goździków i cynamonu. Dodatkowo, wina młodsze często charakteryzują się żywym kwasowością i wyraźnymi taninami, co sprawia, że są one pełne energii i życia.

Jednak prawdziwa magia ukazuje się po kilku latach leżakowania. Wina dojrzewające nabierają bardziej złożonych aromatów, takich jak nuty skóry, tytoniu, przypraw korzennych i leśnych grzybów. Taniny stają się bardziej zaokrąglone i jedwabiste, co nadaje winu aksamitną teksturę. Smak wina rozwija się wtedy w pełni, oferując elegancką harmonię między owocami a elementami mineralnymi i ziołowymi.

Warto podkreślić, że Barolo jest winem o wyjątkowym potencjale starzenia się, a najcenniejsze butelki mogą dojrzewać przez dziesięciolecia, ewoluując i rozwijając się na przestrzeni lat. To sprawia, że degustacja to niezapomniane doświadczenie, które pozwala odkrywać jego nieustannie zmieniający się charakter i fascynujący świat smaków.

Z czym pić Barolo?

Barolo to wino o charakterze i wyjątkowej osobowości, które doskonale komponuje się z odpowiednimi potrawami. Wino to jest zazwyczaj pełne ciała, o intensywnym smaku i bogatej strukturze taninowej. Dlatego też, wybierając potrawy, warto postawić na te, które będą w stanie sprostać jego intensywności i podkreślić jego wyjątkowe cechy.

Jednym z najczęstszych wyborów są dania mięsne, zwłaszcza z pieczonymi mięsami, takimi jak wołowina, jagnięcina czy dziczyzna. Klasycznym połączeniem jest również risotto z białymi truflami lub dania zawierające grzyby, które podkreślają subtelne nuty ziemi obecne w winie. Sery o silnym smaku, takie jak Parmezan, Gorgonzola czy pecorino, również doskonale współgrają z Barolo, tworząc harmonijną parę smakową.


Powiązane artykuły