Czekolada i wino - na zdrowie!
Porady
12.04.2016

Czekolada i wino - na zdrowie!

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Czekolada potrafi poprawić nastrój, wspomaga kreatywność, a do tego jest pyszna. Jeśli dodać do niej wino, swoje właściwości pomnoży przez dwa. Jako para wino i czekolada sprawiają więc nie tylko ogromną przyjemność, ale i pozytywnie wpływają na zdrowie.

Od czasu do czasu, w rozsądnych ilościach, warto zafundować sobie taką pożyteczną dawkę dobrego samopoczucia.

Dla podniebienia i dla umysłu

Kto choć raz próbował czekolady podczas wysiłku umysłowego, ten wie, że to doskonały stymulator mózgu. Za jej magicznymi właściwościami poprawiającymi skupienie i kreatywność stoją polifenole, które są też obecne w …czerwonym winie! To dlatego wspólnie działają zdecydowanie lepiej niż w pojedynkę. Udowodniono to podczas eksperymentu badaczy z angielskiego Northumbria University, gdzie uczestnicy po spożyciu wina i czekolady znacznie lepiej radzili sobie z zadaniami matematycznymi niż po samej czekoladzie. Czy jest przyjemniejszy sposób na pobudzenie jednocześnie podniebienia i umysłu? Dzień Czekolady obchodzony 12 kwietnia to dodatkowy argument, by pozwolić sobie na to pożyteczne dla organizmu i zarazem smaczne połączenie.

Jak łączyć wino i czekoladę

Tak, jak wino nie dzieli się tylko na białe i czerwone, tak też czekolada nie jest wyłącznie jasna lub ciemna. Dzięki temu można ją łączyć na wiele sposobów. Podpowiadamy jak, choć już samo szukanie idealnej pary może sprawić wiele radości.

  • jeśli lubisz ciemną czekoladę z dużą zawartością kakao, koniecznie wypróbuj czerwone wino o owocowym charakterze. Zinfandel z Nowego Świata wypadnie w tej roli idealnie. Nie przytłumi smaku czekolady, a wzbogaci ją o dodatkowe przyjemne aromaty. Wypróbuj Gnarly Head Zinfandel, a przekonasz się, jak wyjątkowo smakuje twoja ulubiona czekolada z dodatkiem wiśni i malin
  • zaliczasz się do licznej grupy fanów czekolady mlecznej lub deserowej? Spodoba Ci się zatem nasza propozycja wina: Graham’s Fine Ruby Port oferuje równie słodkie doznania, jak czekolada, ale znajdziesz w nim też owoce i moc. Razem z czekoladą to spora dawka słodyczy, najlepsza, kiedy nagle przychodzi ochota na deser
  • biała czekolada to znak, że czas na białe wino. Wtedy najlepiej zafundować sobie najbardziej charakterystyczne ze słodkich, białych win – Tokaj. Oremus Tokaj 3 Puttons kryje w sobie delikatne nuty brzoskwiniowe i orzechowe, dlatego nie obawiaj się, że będzie zbyt słodko.

A Ty na jaką parę dziś stawiasz?

Robiąc czekoladowe zakupy warto szukać czekolady oznaczonej certyfikatem Fair Trade, który zapewnia, że producenci składników i gotowego produktu są uczciwie wynagradzani za swoją pracę, a w procesie produkcji nie jest wykorzystywana praca dzieci czy niewolników.


Powiązane artykuły

Porady
10/10
27.06.2022

Wino Różowe: Znajdź swój styl Rose

Wina różowe o bajkowych nazwach na etykiecie tj. rose, rosado, rosato, blush wine, pinkish powstają w wyniku krótkiej maceracji skórek czerwonych winogron. Wina te produkowane są w każdym kraju winiarskim, z niemal wszystkich odmian winogron. Dzięki łączeniu cech win białych i czerwonych: dobrej kwasowości, mocnym i trwałym aromatom oraz lekkiej strukturze wykazującej jednak delikatną taniczność, są winami wszechstonnymi, łatwo łączyć je z szeroką gamą potraw, dopasować do gustu wielu entuzjastów win i różnych okazji.