Czechy

0/10

Winnice czeskie leżą na obszarach granicznych możliwości uprawy winnej latorośli. Fakt ten sprawia, że nie są ważnym – z punktu widzenia światowej produkcji – obszarem winiarskim.

I nawet jeśli wziąć pod uwagę historyczne tradycje uprawy winnej latorośli na niektórych obszarach, sięgające czasów celtyckich i rzymskich, jest oczywistym, że Czechy są krajem piwa i zapewne w bliższej, czy dalszej perspektywie czasowej, nic tego faktu nie zmieni. Większość win czeskich trafia na rynek lokalny, choć ostatnie inwestycje australijskie i austriackie zaczęły już owocować pojawieniem się jakościowych win czeskich, zwłaszcza morawskich, na zagranicznych rynkach. Nie są to jednak ilości znaczące, ale ciekawe uzupełnienie oferty innych państw.

Lista regionów:
Morawy


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?