Concours Du Meilleur Sommelier Du Monde Chile 2010
Ekspert od win
06.07.2010

Concours Du Meilleur Sommelier Du Monde Chile 2010

Tomasz Kolecki
Tomasz Kolecki

0/10

W dniach 10 16 kwietnia, w stolicy Chile – Santiago, zostały rozegrane finały Mistrzostw Świata Sommelierów. Do konkursu zostało zakwalifikowanych ponad pięćdziesięciu kandydatów – mistrzów kontynentalnych i krajowych spośród państw należących do Międzynarodowego Stowarzyszenia Sommelierów – ASI. 

Miałem ogromny zaszczyt reprezentować w tym konkursie Polskę i starałem się z całych sił się osiągnąć najlepszy możliwy wynik. Tytuł Mistrza Świata Sommelierów padł jednak łupem Gararda Basset, reprezentującego Wielką Brytanię, który od samego początku był uważany za głównego faworyta, jako że od dwudziestu lat regularnie plasował się na podium, a ten finał był dla niego szóstym z rzędu.

Degustacje w El Mundo del Vino

Była to także okazja wzięcia udziału w wielu degustacjach organizowanych w słynnym El Mundo del Vino, zlokalizowanym w prestiżowym hotelu „W”, w samym sercu Santiago, w którym to byliśmy goszczeni, i w którym rozegrane zostały kolejne etapy konkursu. Mistrzostwa, oprócz konkursu, wypełnione były licznymi spotkaniami z producentami win chilijskich i wizytami w różnych regionach winiarskich – od Ćasablanca po Maipo. Wystarczy choćby wspomnieć takie nazwy jak Santa Carolina, Casa l’Apostole, Casas del Bosque, Errazuriz, Montes, Cousinho Macul, Ventisquero czy wreszcie Concha y Toro.

Winnice Santa Carolina

Po zakończeni części oficjalnej, zostaliśmy zaproszeni przez producenta naszych win – Santa Carolina, do zwiedzenia jego nowych winnic w Casablanca Valley. Po rundzie zapoznawczej na pokładzie potężnych pick-up’ów, przy zestawie lokalnych smakołyków, z pieczoną nad ogniskiem jagnięciną na czele, degustowaliśmy nowe wina posiadłości, a także nowe roczniki win już wcześniej znanych. Jeżeli wine-makerzy firmy utrzymają poziom, będziemy mieli możliwość rok-rocznie cieszyć się eleganckimi i pełnymi Syrah , lekkimi i owocowymi Chardonnay, rześkimi Sauvignon, nie zapominając o Pinot Noir, bardzo zbliżonym do spotykanego w cieplejszych od Burgundii obszarach Europy.

Nie wypada pominąć legendarnego właściciela topowych restauracji i szefa kuchni - Emilio Peschiera, który jest najbardziej rozpoznawalną i poważaną osobą chilijskiej gastronomi najwyższych lotów. Wspaniały sobotni lunch w węższym gronie w jego rezydencji na pewno na długo pozostaną w pamięci!  


Powiązane artykuły