Chile

0/10

Szóste Państwo winiarskie świata i drugie Ameryki Południowej. Historia wina sięga XVI wieku, a wiodącą odmianą była od początku odmiana Pais, uprawiana w dużych ilościach do dziś, głównie na potrzeby własne lub jako surowiec do destylatów. 

Wśród win chilijskich dominują szczepy win czerwonych. Króluje oczywiście Cabernet Sauvignon – szlachetne, o mocnej budowie i pełne ciała wino. Zachwyca kwasowością, czaruje nutą porzeczek, czereśni i grafitu. To wino o wspaniałych aromatach za młodu i cudownym bukiecie w dojrzałym wieku. Drugie miejsce wśród najpopularniejszych szczepów zajmuje Carménére, które ma tysiąc twarzy. Może być delikatne i lekkie, tak samo jak głębokie i mocne. Niesie ze sobą nuty zielone i ziemiste, mieszane z aromatami czekolady i czereśniowej konfitury. Nie można także pominąć lżejszego, słodszego Merlota, który pachnie malinami, jeżynami i czekoladą. I wreszcie Pinot Noir - przyjemne, świeże, delikatne choć często złożone wino, które również znalazło swoje miejsce w tym pięknym zakątku świata. Pole białych win chilijskich jest nieco zaniedbane, jednak w ostatnich latach zaczynają trafiać się pomału bardzo udane próby przełamania tej tendencji. Prym wiodą tu świeże Sauvignon Blanc i kremowe Chardonnay.


Powiązane artykuły

18.01.2023

Co pasuje do Chardonnay?

Wina Chardonnay są niezwykle uniwersalne pod kątem parowania z posiłkami, dając ogromne spektrum możliwości. Różne style win pochodzących z różnych regionów, a także cechujące się innym procesem produkcji – na przykład użyciem beczki dębowej, sprawdzą się w innych wariacjach dań. Całym zawiłościom związanym z parowaniem Chardonnay z jedzeniem przyglądamy się poniżej, wyjaśniając i podpowiadając idealne połączenia.

22.09.2022

Amarone - ikona północy Włoch

Jedno z najbardziej pożądanych win włoskich, wyjątkowe już od momentu winifikacji aż po degustację w kieliszku, długowieczne i potężne, a przy tym eleganckie i dające niebywałą przyjemność z degustacji – Amarone della Valpolicella. Jedno z tych win, których w życiu trzeba spróbować i jedno z tych, które warto mieć w zapasie na wyjątkową okoliczność. Co składa się jednak na legendę dumy północnych Włoch?