Wina bezalkoholowe - nareszcie idealne rozwiązanie dla osób niepijących
Wiedza o winie
28.07.2015

Wina bezalkoholowe - nareszcie idealne rozwiązanie dla osób niepijących

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Wina bezalkoholowe są coraz bardziej popularne na polskim rynku, mimo iż w krajach Europy zachodniej produkty te dostępne są niemal w każdym sklepie. Zapraszamy do lektury.

Postanowiliśmy przyjrzeć się im bliżej: sprawdzić zalety, dowiedzieć się jak smakują oraz w jaki sposób powstają.

Słów kilka o winach bezalkoholowych

Głównym atutem tego trunku jest możliwość spożywania go przez kobiety w ciąży, kierowców, abstynentów czy osoby, które dbają o dietę – po prostu wszystkich tych, którzy nie mogą lub nie chcą wprowadzać do organizmu substancji alkoholowych.

Co więcej, poprzez redukcję alkoholu, zawartość kaloryczna w winach bezalkoholowych jest zmniejszona o ponad 70 procent. Są one także bogate w polifenole – przeciwutleniacze, pozytywnie działające na układ krwionośny i wspomagające trawienie.

Rytuał związany z piciem wina bezalkoholowego (otwieranie butelki, uzupełnienie kieliszka, sprawdzenie zapachu, konsystencji, koloru oraz smaku) jest dokładnie taki sam jak przy winach tradycyjnych. Najlepsza temperatura podania wina bezalkoholowego to 8-10°C w przypadku win białych i 15-17°C dla win czerwonych, natomiast doskonały smak można osiągnąć otwierając butelkę na godzinę przed spożyciem. Barwa, smak i zapach nie zdradzają, że mamy do czynienia z winem pozbawionym procentów.

Jak powstaje wino bezalkoholowe?

Wina bezalkoholowe powstają w ten sam sposób, co tradycyjne trunki. Wszystko zmienia się dopiero przed butelkowaniem. Istnieje kilka sposobów dealkoholizacji. Jednym z nich jest metoda ekstrakcji próżniowej, czyli podgrzania trunku do temperatury 30°C. W efekcie następuje skuteczne odparowanie etanolu. Sam moment trwa tylko kilka minut, jednak przy okazji podgrzania wina, mogą ucierpieć walory smakowe.

Zupełnie inną metodą jest redukcja alkoholu za pomocą wirujących stożków (Spinning Cone Column - SCC). Ich działanie polega na wykorzystaniu siły odśrodkowej przy udziale niewysokiej temperatury. Jest to kosztowniejsze rozwiązanie, ale zdecydowanie bardziej pożądane – bowiem wino zachowuje niezmienioną jakość. Skutkiem jest odseparowanie alkoholu i podzielenie wina na trzy składowe:

  • Aromat
  • Smak
  • Alkohol

W ostatnim etapie dwie pierwsze składowe, czyli aromat i smak zostają połączone ze sobą tworząc produkt końcowy.

Vegańskie rozwiązanie

Na etykietach niektórych win bezalkoholowych można znaleźć znaczek V. Certyfikat jest przyznawany przez Międzynarodowy Ruch na Rzecz Zwierząt – Viva. Dzięki temu wegetarianie i weganie mogą być pewni, że podczas wytwarzania produktu nie zostały użyte żadne substancje pochodzenia zwierzęcego.


Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.