Najdroższe wina świata
Wiedza o winie
09.11.2015

Najdroższe wina świata

Autor posta Zespół Winezja
Zespół Winezja

10/10

Wino jest obiektem westchnień i tematem wielu rozmów. Może kosztować krocie - tym bardziej że chętnych, by wydawać na to majątek, wciąż nie brakuje. Zobaczcie ceny najdroższych win na świecie.

W poniższym artykule dowiesz się, co wpływa na cenę wina oraz które z win są zaliczane do najdroższych.

Co wpływa na cenę?

O zaletach konkretnego wina decydują cztery podstawowe czynniki:

  • szczep winogron;
  • gleba, na której dojrzewa winorośl;
  • pogoda, która temu dojrzewaniu towarzyszy;
  • fachowość przeprowadzanych procesów fermentacji czy filtracji.

Istotny jest również rocznik – a co za tym idzie, historia z nim związana. Przykładem może być butelka wina Château Lafite z 1787 roku, kiedy to Wolfgang Amadeusz Mozart ukończył serenadę na orkiestrę smyczkową Eine kleine Nachtmusik. Ponoć wino zamówił sam Thomas Jefferson i to jego inicjały wyryte są na tej butelce. Według ekspertów, wino z tego roku nie nadaje się do picia.

Wśród 50 najdroższych win świata znajdziemy tylko 14 odmian białego trunku – być może dlatego, że nie cieszą się one uznaniem koneserów. Mają za niską zawartość antyoksydantów, czy przeciwutleniaczy, które mają zapobiegać licznym chorobom – wszak nie są to badania jednoznacznie potwierdzone przez naukowców.

Rynek zbytu

Najlepszym rynkiem zbytu drogich win jest rynek azjatycki, a dokładniej Chiny – po tym jak rząd w 2008 roku zniósł cło na ten trunek. Stowarzyszenie Handlu Winem i Napojami Alkoholowymi VINEXPO podało, że Chińczycy wypijają więcej czerwonego wina niż Francuzi i Włosi. Tylko w ubiegłym roku spożyli 1395 miliardów litrów czerwonego wina. Francuzi i Włosi odpowiednio 1350 mld i 1269 mld.

Najdroższe wina

Najdroższe wino, jakie do tej pory kupiono, kosztowało pół miliona dolarów. Tak wysoką cenę uzyskało Screaming Eagle Cabernet Sauvignon (1992), w sześciolitrowej butli, podczas aukcji na cele charytatywne w 2000 roku, w Napa Valley. W stustopniowej skali stosowanej przez amerykańskich znawców przyznawano mu 99 oczek.

Na drugim miejscu jest Château Margaux z roku 1787, również ze zbiorów Thomasa Jeffersona – tak, jak wcześniej wspomniane Château Lafite. Trunek znalazł się po latach w rękach amerykańskiego handlarza winem Williama Sokolina.

Trzecie miejsce na podium zajmuje Kalimna Cabernet Sauvignon Ampoule. Na zamówienie wyprodukowano jedynie 12 butelek.

Wiele źródeł, w tym Księga Rekordów Guinnessa za najdroższe sprzedane wino uznaje pochodzące z 1947 roku Cheval Blanc. Dom aukcyjny w Genewie sprzedał butelkę tego wina za ponad 300 tysięcy dolarów! Jego nabywcą był prywatny kolekcjoner.

Na liście najdroższych win według Wine searcher Domaine Romanée-Conti króluje Henri Jayer Richebourg Grand Cru – czerwone wino z Burgundii. Drugie miejsce zajmuje Domaine Romanée-Conti – uwielbiane przez francuzów - za które przyjdzie nam zapłacić 170 tysięcy złotych. Jest to również wino burgundzkie, przez ekspertów uznawane za najlepsze wino na świecie.

W Polsce króluje Château Pétrus , za które zapłacimy ok. 9 tysięcy złotych.

Pięć najdroższych win na świecie

Poznaj listę najdrożych pięciu win. Koszt tych butelek może spowodowdać zawrót głowy.

Wino Rocznik Cena
Screaming Eagle Cabernet Sauvignon 1992 500 000 dol.
Château Margaux 1787 225 000 dol.
Kalimna Cabernet Sauvignon Ampoule 2004 168 000 dol.
Cheval Blanc 1947 135 125 dol
Château d’Yquem 1811 117 000 dol.

Powiązane artykuły

19.10.2023

Czym jest Barolo?

Wino Barolo, określane "królem win" i "wino królów", stanowi jedno z najwybitniejszych osiągnięć w światowej produkcji win czerwonych. Dla miłośników wina jest to prawdziwa uczta dla zmysłów, a kolekcjonerzy doceniają jego potencjał do starzenia się przez wiele lat. Bez wątpienia to jest jedno z najważniejszych i najbardziej fascynujących win na świecie, zachwycając smakoszy i podbijając serca miłośników wina na wiele lat.