rating 8/10

Niesamowita passa Piotra Pietrasa trwa. Zaledwie rok temu ulokował się na 10 miejscu mistrzostw świata sommelierów i obronił tytuł Mistrza Polski, a już w tym roku zdołał dołożyć do kolekcji trzy kolejne trofea.

Na początek nie tylko zdał trudny egzamin ASI Diploma, lecz uzyskał w nim jeden z najlepszych wyników na świecie. Miesiąc później dołożył tytuł Best Young Sommelier of UK, pokonując w walce wielu utalentowanych rywali z różnych krajów. Wisienkę na torcie położył tydzień temu, zajmując 2 miejsce na mistrzostwach Europy i Afryki, rozgrywanych w Wiedniu. W zawodach wystartowało 37 kandydatów z obydwu kontynentów. Piotr szturmem przedarł się do półfinału, w którym sprawił się świetnie i awansował do finałowej trójki, a właściwie – czwórki, jako że po raz pierwszy mieliśmy sytuację z dwoma zawodnikami z taką sama liczbą punktów na miejscach 3 i 4.

Finałowy pojedynek

W finale Piotr walczył jak lew o każdy punkt w szeregu konkurencji degustacyjnych i praktycznych. Wspaniale dobierał wina do potraw, rozpoznawał alkohole i poprawiał błędy w karcie. Wszystko to dało mu tytuł wicemistrza, tuż za Raimondsem Tomsonsem z Łotwy, a przed Julią Scavo z Rumunii i Davidem Bireaud z Francji. Niesamowity wyczyn nie tylko Piotra, lecz całej tej części kontynentu, gdzie ruch sommelierski rodził się w niedalekiej przeszłości. Ze swojej strony wierzę, że gdyby nasz Mistrz wylosował każdy inny, niż pierwszy numer startowy w finale, byłby w stanie dokładniej opanować emocje i sięgnąć po medal z najszlachetniejszego kruszcu. A jako że to człowiek bardzo młody i aktywnie starający się o prawo reprezentowania Polski na kolejnych mistrzostwach kontynentu i globu, jestem pewien, że następnym razem o wiele łatwiej będzie mu o te tytuły walczyć. A my, zrzeszeni w Stowarzyszeniu Sommelierów Polskich, tak jak miało to miejsce dotychczas, postaramy się w tym pomóc, jak tylko się da.