Solaris to szczep winogron, który został stworzony w 1975 roku, jako hybryda merzlinga i siewki pochodzącej z Instytutu Uprawy Winorośli w niemieckim Geisenheim. Hybrydy takie jak solaris powstają po to, by stworzyć szczep winogron odporny na mrozy czy choroby grzybowe, by poradził sobie w nieco chłodniejszych klimatach. Solaris obecnie jest uprawiany nawet w Szwecji czy Norwegii, ale bardzo dobrze zadomowił się w Polsce. Polscy winiarze upodobali sobie tę odmianę ze względu na jej plenność i odporność, tworząc znakomite, aromatyczne wina z tego szczepu. Obecnie jest to najczęściej nasadzana biała odmiana w polskich winnicach.
Solaris jest bardzo plastyczny, dlatego wina z tej odmiany również mogą być bardzo różne – całkowicie wytrawne, półwytrawne lub bajecznie słodkie. Wino solaris ma w sobie bardzo dużo naturalnych cukrów, dzięki czemu w kieliszku jest bardzo oleisty i cechuje się nutami nektarynek, kandyzowanych owoców i dojrzałych brzoskwiń.
Nie dziwi więc sukces polskiej Winnicy Turnau, obecnie największej polskiej winnicy, która posiada ogromny areał tej winorośli. Winnica Turnau Solaris to obecnie flagowe i ikoniczne polskie wino, które w każdym roczniku smakuje inaczej, ale zawsze tak samo pysznie. Wino solaris z Winnicy Turnau spokojnie można uznać za jedno z win, które wprowadzają miłośnika wina w stylistykę i smak polskich win. W ustach przywodzi na myśl mirabelkę i słodkiego grejpfruta. Ale nie można zapominać o tym, że Winnica Turnau z solarisa produkuje również boski Szlachetny Zbiór, wytwarzany z gron dotkniętych szlachetną pleśnią.
Wino Solaris z Winnicy Turnau jest bardzo mięsiste i soczyste, jednak jeśli szukasz wina solaris w bardziej wytrawnej, mineralnej wersji, należy go szukać wśród win z chłodniejszych regionów Polski. Takim przykładem jest Winiarnia Zamojska Solaris, który ma więcej chłodnych, rześkich i cytrusowych historii.
Solaris zapewnia pyszne wina jednoodmianowe, jednak bardzo lubi się łączyć z innymi szczepami. Przykładem takiego wina jest Winnica Silesian Cuvee – półwytrawne, bardzo perfumowe wino, pachnące bzami i liśćmi porzeczki, gdzie solaris świetnie komponuje się z innymi hybrydowymi szczepami popularnymi w Polsce – hibernalem, biancą, seyval blanc, johanitterem i jutrzenką.
Polskie jakościowe wino solaris, mimo, że z roku na rok produkuje się ich coraz więcej, są dostępne głównie w specjalistycznych sklepach z winami. Produkcja wina solaris jest jeszcze na tyle mała, że ciężko jest szukać polskich win w popularnych dyskontach, mimo, iż kilku producentów już spróbowało swoich sił. Największą ilość polskich win solaris ma obecnie Winnica Turnau. Podczas szukania solarisa istnieje spore prawdopodobieństwo, że traficie na najpopularniejszą powieść Stanisława Lema, czyli właśnie Solaris. I można powiedzieć, że ocean Solaris z klasyki Lema i wino solaris ma wspólny mianownik – solaris przybiera różne formy, zgodnie z tym, jakie wino chcemy z niego stworzyć.
podstawowa
podstawowa
podstawowa
podstawowa
podstawowa
podstawowa
podstawowa
podstawowa
podstawowa
podstawowa
podstawowa
podstawowa
Powiedz nam co lubisz, a wybierzemy najlepsze wina dla Ciebie
Ciasteczka są jak dobre wino - sprawiają przyjemność. Ta strona musi korzystać z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.