Winezja.pl - to witryna z Winami z całego świata

Potwierdź swój kraj

OŚWIADCZAM, ŻE JESTEM PEŁNOLETNI/A I WYRAŻAM ZGODĘ NA PRZEDSTAWIENIE OFERTY ALKOHOLOWEJ.

Nie

Wina Różowe

Sprawdź naszą ofertę i wybierz swoją ulubioną butelkę już dziś! Wina różowe są produkowane najczęściej z ciemnych winogron w procesie zbliżonym do tworzenia wina czerwonego. Kolor nie jest t...

3 produkty

Zobacz jako
Siatka
Sortuj
Sortuj wg
  • Bestseller
  • Nowy
  • Cena malejąco
  • Cena rosnąco
  • Nazwa A-Z
  • Nazwa Z-A
  • Ocena Sommeliera
  • Ocena Klientów
  • Ilość Opinii
Wyprzedaż - tylko online
opinia 4.4 (9)
Special Price 35,99 zł Regular Price 54,99 zł
Różowe Półwytrawne Francja
Różowe Półwytrawne Francja
Bestseller
opinia 4 (3)
54,99 zł
Różowe Półwytrawne Francja
49,49 zł
tooltip Kocham Wino tooltip
Cena Kocham Wino z kartą burgund
Różowe Półwytrawne Francja
Wycofane
opinia 3.25 (22)
39,99 zł
Różowe Słodkie Francja
35,99 zł
tooltip Kocham Wino tooltip
Cena Kocham Wino z kartą burgund
Różowe Słodkie Francja

Niedostępny

W Polsce, wina różowe piją przede wszystkim kobiety i przede wszystkim w lecie. To zaledwie 8% naszego winiarskiego rynku. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja we Francji, gdzie 9 na 10 konsumentów wina przyznaje się do degustacji tego trunku. Co ciekawsze, spożycie win różowych jesienią jest tam znacznie większe niż win białych.

Produkcja

Francja jest największym producentem win różowych (1/4 światowej produkcji). Tuż za nią plasują się Włochy, USA i Hiszpania. Te cztery kraje produkują w sumie 75% różu we wszystkich odcieniach: od koloru herbacianej róży, przez łososia i arbuza, aż po fuksję i karmazyn. Z barwy różowego wina możemy wyczytać całkiem sporo, jednak najpierw warto zrozumieć, jak ono właściwe powstaje. Istnieją trzy sposoby otrzymywania win różowych. Pierwszy i najpopularniejszy zbliżony jest do produkcji win czerwonych. Polega na ekstrakcji pigmentów ze skórek gron, podczas maceracji w winnym moszczu, który został otrzymany poprzez zgniatanie. Maceracja trwa maksymalnie do kilkunastu godzin, a nie jak w przypadku win czerwonych, do kilku tygodniu. Następnie oddzielane są skórki od moszczu, który dalej fermentuje. Taki styl jest preferowany w Hiszpanii i Portugalii. Drugi sposób polega na miażdzeniu gron niebieskich przed rozpoczęciem fermentacji (jak w winach białych), aby wyzwolić pigment ze skóry. Tym sposobem otrzymuje się Rose d’Anjou. Ostatnim sposobem jest wykorzystanie po prostu różowych winogron, które występują we francuskiej Jurze. Te grona posiadają różowy miąższ i skórkę. Tutaj stosuje się, tak samo jak w przypadku win czerwonych pełną metodę fermentacji.
Cechą charakterystyczną wina różowego jest to, że posiada częściowo walory smakowe białego wina (fermentowanego bez skórek) jak i czerwonego (fermentowanego ze skórkami). Stąd czasami wśród niektórych osób pojawia się błędne przekonanie, że wino różowe to mieszanka wina białego i czerwonego. Wina różowe powstają z wielu czerwonych szczepów. Bywają jednoodmianowe, choć często, zwłaszcza na południu Francji, są kupażami: Grenache, Cinsault, Syrah, Mourvèdre, Carignan. Na półkach sklepów znajdziemy również wina różowe, za które odpowiadają najszlachetniejsze światowe odmiany, jak Cabernet Sauvignon, Nebbiolo, Pinot Noir, Tempranillo i wiele, wiele innych.

Jakie różowe wino wybrać?

Dobre wino różowe jest ciekawą alternatywą win czerwonych i ciężkich win białych, ponieważ posiada cukier resztkowy, przez co wina wytrawne mogą być odbierane w smaku jako wina półwytrawne, a nawet półsłodkie. Cukier zabija m.in. kwasowość i cierpkość wina, dlatego po wina różowe bardzo często sięgają osoby, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym trunkiem. Większość rosé pochodzących z Europy to wytrawne propozycje, natomiast, te pochodzące z Nowego Œwiata reprezentują sobą zdecydowanie słodszy styl. Im ciemniejsze wino różowe, tym większe prawdopodobieństwo, że mamy do czynienia z cięższym i bardziej garbnikowym winem.

Wina różowe powinny zaskakiwać świeżością i owocowym aromatem. Są doskonałe dla osób, które piją wino sporadycznie, a klasyczna czerwień jest dla nich za ciężka. Różowe wina powstają z wielu odmian popularnych winogron i różnią się smakiem w zależności od miejsca wyprodukowania. Przykładowo we Francji bliżej im do białych win, we Włoszech do czerwonych, w Hiszpanii są one pełniejsze i ostrzejsze, zaś w USA potrafią być tak różnorodne, że ich charakter zależy od producenta. Przeznaczone są do szybkiego spożycia, dlatego nie powinno się ich przechowywać dłużej niż przez dwa lata. Temperatura podawania waha się w przedziale 11-13 st. C.

Do jakich dań podawać różowe wino?

Zaletą tego trunku jest neutralność, ponieważ tworzy on doskonały duet z lekkimi przekąskami tj. sałatkami, warzywami, zapiekankami. Pasuje również do przystawek zaprawianych sosem vinaigrette i włoskiej kuchni: pizzy, pasty, spaghetti i innych dań z makaronem w sosie pomidorowym. Sprawdzi się z owocami morza, ryżem, omletem oraz potrawami na bazie ryb i drobiu, ale co ciekawe, świetnie odnajdzie się przy wędlinach a nawet z grzybami i wieprzowiną. Rozpiętość cenowa win różowych jest bardzo duża. Nie oznacza to jednak, że tańszy produkt znacznie odbiega jakością od tych droższych. Kupują wino warto przede wszystkim kierować się jego budową i aromatami. Cena wina różowego uzależniona jest od rocznika, sposobu uprawy i kosztów produkcji, potencjału dojrzewania czy zdobytych nagród.