Winezja.pl - to witryna z Winami z całego świata

Potwierdź swój kraj

OŚWIADCZAM, ŻE JESTEM PEŁNOLETNI/A I WYRAŻAM ZGODĘ NA PRZEDSTAWIENIE OFERTY ALKOHOLOWEJ.

Nie

Wina Muscat

3 produkty

Zobacz jako
Siatka
Sortuj
Sortuj wg
  • Bestseller
  • Nowy
  • Cena malejąco
  • Cena rosnąco
  • Nazwa A-Z
  • Nazwa Z-A
  • Ocena Sommeliera
  • Ocena Klientów
  • Ilość Opinii
opinia 4.85 (18)
129,00 zł
Białe Wytrawne Liban
116,10 zł
tooltip Kocham Wino tooltip
Cena Kocham Wino z kartą burgund
Białe Wytrawne Liban
Tylko online
opinia 3.35 (14)
27,99 zł
Białe Półsłodkie Ukraina
25,19 zł
tooltip Kocham Wino tooltip
Cena Kocham Wino z kartą burgund
Białe Półsłodkie Ukraina

Niedostępny

Tylko online
opinia 3.9 (13)
27,99 zł
Różowe Półsłodkie Ukraina
25,19 zł
tooltip Kocham Wino tooltip
Cena Kocham Wino z kartą burgund
Różowe Półsłodkie Ukraina

Niedostępny

Najważniejsze to Muscat de Frontignan, Muscat Blanc i Muscat d’Aleksandrie (najstarszy podobno uwielbiała go Kleopatra), Moscato d’Asti, Moscatel, Muscat Canelli, Muskateller.

Muscat ulubionym winem Kleopatry

Muscat jest szczepem znanym od czasów starożytnych. Muscat to bogata rodzina winorośli, której przedstawiciele noszą rozmaite nazwy. Najważniejsze to Muscat de Frontignan, Muscat Blanc i Muscat d’Aleksandrie (najstarszy podobno uwielbiała go Kleopatra), Moscato d’Asti, Moscatel, Muscat Canelli, Muskateller. 

Rodzaje - wino Muscat

Gama wytwarzanych ze szczepu Muscat rodzajów win zmienia się od wytrawnych, po białe półsłodkie, intensywnie słodkie, od win musujących o niskiej zawartości alkoholu po solidne wzmacniane wina deserowe. Kilka regionów produkuje oparte na muskacie wino deserowe, które może zawierać do 200 g/l cukru resztkowego z lepkością przypominającą syrop.

Wachlarz rodzajów win Muscat jest szeroki dlatego cena muscat ’ ów również zmienia się w zależności od regionu i rodzaju trunku, który wybierzemy. Wszak wino białe z renomowanego regionu, z butikowej produkcji będzie miało wyższą wartość. 

Charakterystyka szczepu

Szczep Muscat charakteryzuje się niezwykłą owocowością, lekką budową, dużą słodyczą i kwasowością i ma niewielką zawartość alkoholu. Dominujące aromaty to cytryna, mandarynka, gruszka, kwiat pomarańczy i kapryfolium. Jak przystało na wina białe smak ma iście orzeźwiający, skrojony pod letnie wieczory. Muscat wino najczęściej uprawiane jest we Włoszech, Francji, Grecji, Hiszpanii, Brazylii, USA i Portugalii. Region produkcji determinuje późniejszy smak - Muscat wino z chłodnego klimatu to trunek, w którym dominuje w smaku cytryna i mandarynka, natomiast Muscat wino z ciepłego klimatu daje trunki o aromatach dojrzałego melona i liczi.  

Wina białe Muscat to nade wszystko aromat kwiatu pomarańczy połączony z gronową słodyczą cukrów. Dlatego wybornie wychodzi jako muscat wino półsłodkie i muscat wino słodkie.

Co kraj to Muscatu obyczaj

Najszlachetniejsze wydania powstają z Muscat de Frontignan. Najsłynniejszy muscat blanc to moscato d’Asti, którego słynny region - Piemont, zasłynął już dawno z tych wyjątkowych win. Moscato d’Asti to delikatne, lekkie, musujące wino, natomiast Asti Spumante jest winem pełniejszym, o większej zawartości alkoholu. W Alto Adige wytwarza się wyjątkowe wina białe o zapachu płatków róży zwane Rosen oraz Goldenmuskateller.

We Francji robi się z tej odmiany słodkie wzmacniane wina, których butelki mają zawartość alkoholu 15,5%, tj. Muscat de Baumes-de-Venise, Muscat de Lunel, Muscat de Frontingan. Podobne do nich są oryginalne wina z greckich wysp: Samos, Lemnos. Największe słodkie wino Austarlii Muscats o trunek z brązowych winogron Muscat. Z odmiany tej powstają także Moscatel de Valencia, Moscatel Tierra de Castilla i wzmacniana, hiszpańska Malaga, Bukkuram z Pantallerii we Włoszech oraz muscat wino mołdawskie, szczególnie cenione prze polskich konsumentów, którzy nieustannie wybierają wino Muscat wsród których królują wina słodkie i białe półsłodkie.

Wytrawne warianty Muscat'a

Kraj pochodzenia i region to jedne z kluczowych aspektów odróżniających style poszczególnych win z danego szczepu. Wybitny smak wytrawnego Muscata to chociażby region Alzacji, gdzie jego delikatne, acz charakterne nuty czynią te wina niezwykle eleganckimi i uniwersalnymi trunkami. 

Wyborne wina z tego szczepu powstają także w Hiszpanii - region Navarry czy pod apelacją Montsant w Katalonii, pokazując pełen potencjał Muscata. 

Muscat - wino białe na prezent 

Ze względu na swój uniwersalny i niepowtarzalny smak wina białe ze szczepu Muscat stanowią idealny podarunek na prezent. Ze względu na niezwykły wachlarz wyboru wytrawne podniebienie odnajdzie tu smak dla siebie, ale również każdy zwolennik słodkości będzie usatysfakcjonowany zarówno profilem aromatycznym, jak i słodyczą w winie wybierając warianty mniej wytrawnego Muscata, decydując się na butelki skrywające na przykład białe półsłodkie wino. 

Z czym łączyć wino Muscat

Wina białe Muscat sprawdzą się jako aperitif lub w połączeniu z azjatycką kuchnią. Owoce morza, ryby w sosie, białe mięsa i deska serów to również polecane połączenia z tą pozycją. Wino białe półsłodkie i słodkie najlepiej sprawdzi się w towarzystwie deserów.

Istotnym przy parowaniu Muscata z posiłkiem jest pamiętać, by wino białe półsłodkie lub słodkie parować z daniami o słodkich akcentach, ale także tych z pikatnych, a po wytrawniejszego sięgać w przypadku jedzenia tłustszego i bardziej kwasowego.

Muscat wino - cena

Zależnie od wybranej butelki różnic się będzie także jej wartość. Podstawowe wytrawne lub białe półsłodkie wino ze szczepu Muscat znajdziemy już do 35 zł.

Butelki z renomowanych regionów i apelacji osiągają wartość 50-100 zł, jednak wina z najwyższej półki cieszące się większym prestiżem - jak choćby wspominane Moscato d'Asti, których smak i aromaty kwiatów wybornie muskają podniebienie - potrafią osiągać ceny przewyższające 100 zł.