Wino Antinori Solaia Toscana I.G.T. 600166

Zdjęcie przedstawia produkt kategorii Wino Antinori Solaia Toscana I.G.T. w wybranym roczniku, dostarczona butelka może odbiegać od przedstawionej na zdjęciu.

Wino Antinori Solaia Toscana I.G.T. 600166

Spokojne Kategoria
IGT Toscana Apelacja
2399.00 zł

podstawowa

8 sprzedanych butelek
9.50 średnia ocen: 2 głosów
93 ocena sommeliera
4 nagrody winiarskie

Opis Antinori Solaia Toscana I.G.T.

Solaia to jeden z supertoskanów, winnica połozona obok Tignanello. To oryginalny kupaż Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc i Sangiovese. Dwa lata dojrzewa w piwnicach Antinorich - najpierw rok w małych beczkach dębowych, potem kolejny w butelce. Szyt finezji i elegancji. Jedno z najlepszych win włoskich z Toskanii.

Solaia to winnica o powierzchni 20 hektarów z ekspozycją na południowy zachód, położona na wysokości 350-400 metrów nad poziomem morza, z kamienistą, twardą wapienną glebą „alberese” i „galestro” - glebą gliniano- wapienną. Winnica znajduje się na terenie posiadłości Tignanello. Rodzina Antinori po raz pierwszy wyprodukowała to wino w 1978 roku, a początkowa mieszanka składała się w 80% z Cabernet Sauvignon iw 20% z Cabernet Franc (powtórzono ten skład również w 1979 roku). W kolejnych latach wprowadzono 20% Sangiovese i dokonano pewnych korekt w stosunkach między Cabernet Sauvignon i Cabernet Franc, aż do ustalenia obecnej mieszanki. Solaia jest produkowana tylko w wyjątkowym roczniku i nie była wytwarzana w latach 1980, 1981, 1983, 1984 i 1992.

Opinie o winie Antinori Solaia Toscana I.G.T. 2017

„Niezwykle powściągliwy owoc czarnej porzeczki oraz dojrzała jagoda z nutą fiołka, goździków i tytoniu. Ponownie prubuję wino następnego dnia- lśni grafitową mineralnością, skórą i odrobiną cytrynowego tymianku. Na podniebieniu kremowe i pełne, z wyrafinowanymi i mięsistymi taninami, o żywej kwasowości i doskonałej równowadze. Nie można by pomyśleć, że to wino leżakowało w 100% nowym francuskim dębie przez 18 miesięcy ze względu na dużą koncentrację owoców, choć widać najwyższą jakość użytego dębu. Zawsze eleganckie.” - Decanter

Winnica Marchesi Antinori

Antinori to firma winiarska z siedzibą w Toskanii, która jest jedną z największych i najbardziej znanych we Włoszech. Główna działalność przypada na region Chianti Classico, chociaż firma ma udziały w różnych krajach, a rocznie produkuje około 20 milionów butelek na 150 etykietach.

Historia domu sięga XIV wieku, po tym jak tkacze jedwabiu przenieśli się do Florencji i zaczęli uprawiać winorośl. W 1900 roku Antinori dodał do swojego portfolio winnicę Tignanello, a Niccolò Antinori i jego syn Piero zaczęli eksperymentować z niespotykanymi wówczas technikami produkcji wina i odmianami winogron. Pierwszy rocznik Tignanello został wydany w 1971 roku.

Z najbardziej słonecznej części wzgórza Tignanello pochodzi Solaia Toscana IGT z 75% Cabernet Sauvignon, 20% Sangiovese i 5% Cabernet Franc. Owoce dla Marchese Antinori Riserva (90 procent Sangiovese) pochodzą również z winnicy Tignanello.

Nagrody: Antinori Solaia Toscana I.G.T. 2017

  • Falstaff – 98/100
  • Robert Parker – 95/100
  • Wine Enthusiast – 96/100
  • Wine Spectator - 95/100

19-20°C TEMP. PODANIA
Młode wiek
14 leżakowanie
Marchesi Antinori S.R.L. producent

Charakterystyka Antinori Solaia Toscana I.G.T.

Rześko smak
Minerały i owoce aromat
Świeże gładkość
Dobrze zbudowane budowa

Oceny użytkowników o: Antinori Solaia Toscana I.G.T.

Opinie ułatwiają wybór właściwego wina, dlatego weryfikujemy czy opinie zostały napisane przez osoby, które dokonywały wcześniej rezerwacji wybranej butelki. Weryfikacja nie obejmuje wszystkich opinii na portalu - zapoznaj się tutaj z zasadami dotyczącymi opinii.
10ocena
(Doradca Klienta) 19.05.2022

Dobre, mocne, toskańskie wino. Można odnaleźć smak i zapach ciemnych owoców oraz ziemiste akcenty. Fajny finisz z lekkim posmakiem aromatów dymnych i skórzanych.