Winezja.pl - to witryna z Winami z całego świata

Potwierdź swój kraj

OŚWIADCZAM, ŻE JESTEM PEŁNOLETNI/A I WYRAŻAM ZGODĘ NA PRZEDSTAWIENIE OFERTY ALKOHOLOWEJ.

Nie

Wina Graciano

3 produkty

Zobacz jako
Siatka
Sortuj
Sortuj wg
  • Bestseller
  • Nowy
  • Cena malejąco
  • Cena rosnąco
  • Nazwa A-Z
  • Nazwa Z-A
  • Ocena Sommeliera
  • Ocena Klientów
  • Ilość Opinii
opinia 4.7 (82)
110,00 zł
Czerwone Wytrawne Hiszpania
99,00 zł
tooltip Kocham Wino tooltip
Cena Kocham Wino z kartą burgund
Czerwone Wytrawne Hiszpania
opinia 4.75 (29) sommelier 88 pkt
189,00 zł
Czerwone Wytrawne Hiszpania
170,10 zł
tooltip Kocham Wino tooltip
Cena Kocham Wino z kartą burgund
Czerwone Wytrawne Hiszpania
opinia 4.95 (18)
234,00 zł
Czerwone Wytrawne Hiszpania
210,60 zł
tooltip Kocham Wino tooltip
Cena Kocham Wino z kartą burgund
Czerwone Wytrawne Hiszpania
Region Rioja produkuje głównie czerwone wina beczkowane, dlatego wina Graciano najczęściej ujmują doskonałym wykończeniem akcentami beczki – wanilią oraz słodkimi przyprawami. Zapraszamy do zapoznania się z listą win czerwonych ze szczepu Graciano, gdzie szczegółowe opisy, wysokiej jakości zdjęcia oraz opinie naszych Klientów pomogą w wyborze.

Pochodzenie szczepu Graciano

Pochodzenie nazwy „graciano” mówi o dwóch możliwościach. Niektórzy twierdzą, że nazwa pochodzi od słowa „gracia”, oznaczającego „radość” bądź „łaskę”. Inni twierdzą, że ze względu na dość wymagającą uprawę i niską wydajność winorośli, hodowcy rezygnowali z możliwości uprawy szczepu graciano mówiąc „No, gracias!”.

Najwięcej winorośli szczepu Graciano odnaleźć można w regionie Rioja, gdzie wina Graciano używane są do tworzenia kupaży Rioja, najczęściej obok Tempranillo oraz Grenache, nadając czerwonym winom wyrazistego koloru oraz intensywnego aromatu. Szczep porównywany jest do Petit Verdot w mieszankach Bordeaux – z reguły stanowi niewielki udział w blendzie, jednak jest on niezbędny do stworzenia wielkiego, jakościowego wina. Nawet niewielka ilość tego szczepu jest wyczuwalna w mieszankach. Wina Graciano są niezwykle rzadkie – powierzchnia nasadzeń w Hiszpanii jest stosunkowo niewielka, ponieważ jest to wymagający szczep, bardzo podatny na choroby i mało wydajny. Wymaga zdecydowanie większych nakładów pracy i uwagi winiarzy. Winogrona dojrzewają w suchym i ciepłym klimacie, jednak wysoka temperatura wymaga częstego podlewania i zraszania krzewów. Skórki owoców bardzo szybko stają się twarde i bardzo podatne na uszkodzenia i pęknięcie, stąd niezwykle ważny jest odpowiedni czas zbiorów. Odmiana jest mało popularna wśród plantatorów winorośli, którzy uznając za nieopłacalną uprawę Graciano, wymienili krzewy na Tempranillo czy Cabernet Sauvignon. Na szczęście pozostał ten niewielki procent winiarzy, którzy z precyzją i dokładnością dbają i produkują doskonałe wina Graciano. Warto także wiedzieć, że wina Graciano, dojrzewające w beczkach, mają niesamowity potencjał do starzenia i mogą przetrwać w butelce nawet 20 lat.

Charakterystyka szczepu

Wina powstałe ze szczepu Graciano mają intensywny, głęboki, czerwony kolor z purpurowymi akcentami. W nosie wyczuwalne są fiołki, ciemne owoce, minerały i przyprawy, niekiedy także mięta. Na podniebieniu odznaczają się dość wysoką kwasowością, mocną porcją owocowości z odrobiną lukrecji i pikantnymi akcentami. Będąc młodymi winami – bywają dość ostre, jednak leżakowanie w beczce oraz czas przyczyniają się do powstania miękkiego harmonijnego wina, które stanowi zarówno doskonałe uzupełnienie dla szczepu tempranillo, jak i w unikalną, jednnoodmianową pozycję dla poszukujących nowych smaków. W kupaży wino gwarantuje niezwykle wyrazistą barwę oraz charakterystyczne, mocne taniny. Odpowiednie połączenie szczepów w winach Rioja gwarantują sukces oraz wysokie noty w rankingach winiarskich.