Włochy: Roberto Anselmi

Włochy: Roberto Anselmi

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Roberto Anselmi bez wątpienia należy do wiodących producentów białych win z regionu Veneto, położonego w słonecznej Italii. Roberto pochodzi z rodziny o długich tradycjach winiarskich, niestety w połowie XX w. rodzina Anselmi straciła swoje uprawy winorośli.

Marzeniem Roberto było odzyskanie rodzinnych winnic oraz rozpoczęcie produkcji jego własnych win. W 1975 roku Roberto Anselmi ukończył studia na uniwersytecie i rozpoczął prace w winiarni ojca, która wkrótce stała się całym jego życiem.

Jak to się zaczęło

Dziadek Roberto by wspaniałym winiarzem, niestety na przełomie lat czterdziestych i pięćdziesiątych XX wieku w wyniku powojennego kryzysu ekonomicznego został zmuszony do sprzedania rodzinnych upraw. Produkcja win w winiarni ojca bazowała więc na zakupionych z zewnątrz winnych gronach, a w posiadaniu Anselmi’ch nie pozostał ani jeden hektar rodzinnych winnic. Marzeniem Roberto było odkupienie utraconych winnic, które niegdyś należały do jego dziadka oraz nabycie nowych areałów i stworzenie nowoczesnej winiarni, gdzie rozpocznie produkcje swoich własnych win. Sukcesywnie nabywał więc wzgórza gęsto pokryte winoroślą, o doskonałych warunkach do uprawy winnych gron. Obecnie jego winnice liczą 70 hektarów, nasadzenia wynoszą 6000 winorośli na hektar, nowatorsko wyeliminował pergolę (popularny system uprawy w regionie) na rzecz uprawy metodą guyot.

W 2000 r. sfrustrowany skostniałymi wymogami apelacji Soave DOC zrezygnował z niej i postanowił przeklasyfikować swoje wina na regionalne prezentując je pod oznaczeniem IGT Veneto.

Wytwarzając wina Roberto Anselmi stawia przede wszystkim na jakość na każdym etapie produkcji, poczynając od upraw i prowadzenia winorośli poprzez winifikację, np. stosując zimną maceracje i niskie temperatury fermentacji, co pozwala zachować lżejsze aromaty, zbliżone do tych pochodzących naturalnie z gron. 

Charakter win Roberto Anselmi

Wina Roberto Anselmi robią duże wrażenie, charakteryzuje je nowatorskość i nowoczesny styl, przykładem jego wyjątkowych win jest Anselmi San Vincenzo Veneto I.G.T, San Vincenzo pochodzące z 25 hektarowych winnic wokół Monteforte i Soave. Kompozycja 80% garganega, 5% trebbiano di soave i 15% chardonnay tworzy wytrawne, świeże wino, które może rozwijać się przez najbliższe 4-5 lat.

Źródło: http://www.robertoanselmi.com


Powiązane artykuły

14.11.2023

Winiarnia Zamojska: Historia, Pasja i Wyjątkowe Polskie Wina

Kiedy myślimy o winach, to często od razu przychodzi nam na myśl słoneczne Toskanie, malownicza Burgundia czy urocze Dolina Napa w Kalifornii. Jednak coraz częściej, także w Polsce, możemy trafić na wina, które zdobywają uznanie nie tylko w kraju, ale również na arenie międzynarodowej. Jednym z takich wyjątkowych miejsc, gdzie rodzą się niezwykłe polskie wina, jest Winiarnia Zamojska. Dlaczego warto bliżej poznać tę winnicę i spróbować jej wino? Odpowiedzi na to pytanie znajdziecie w niniejszym artykule.