Winezja.pl - to witryna z Winami z całego świata

Potwierdź swój kraj

OŚWIADCZAM, ŻE JESTEM PEŁNOLETNI/A I WYRAŻAM ZGODĘ NA PRZEDSTAWIENIE OFERTY ALKOHOLOWEJ.

Nie

Wina Verdejo

3 produkty

Zobacz jako
Siatka
Sortuj
Sortuj wg
  • Bestseller
  • Nowy
  • Cena malejąco
  • Cena rosnąco
  • Nazwa A-Z
  • Nazwa Z-A
  • Ocena Sommeliera
  • Ocena Klientów
  • Ilość Opinii
opinia 4.6 (73)
64,99 zł
Białe Wytrawne Hiszpania
58,49 zł
tooltip Kocham Wino tooltip
Cena Kocham Wino z kartą burgund
Białe Wytrawne Hiszpania
Wycofane
opinia 3.85 (32)
54,99 zł
Białe Wytrawne Hiszpania
49,49 zł
tooltip Kocham Wino tooltip
Cena Kocham Wino z kartą burgund
Białe Wytrawne Hiszpania
42,99 zł
Białe Półsłodkie Hiszpania
38,69 zł
tooltip Kocham Wino tooltip
Cena Kocham Wino z kartą burgund
Białe Półsłodkie Hiszpania
Jest to doskonała alternatywa dla win Sauvignon Blanc czy Pinot Grigio – wina są świeże, rześkie, z dobrą, wyraźną kwasowością i nadają się idealnie do degustacji przez cały rok. Jest to niezwykły szczep, który zdecydowanie wyróżnia się na tle innych białych odmian i jest jednym z flagowych szczepów Hiszpanii. Zapraszamy do eksplorowania listy win ze szczepu Verdejo, gdzie szczegółowe opisy, wysokiej jakości zdjęcia oraz opinie naszych Klientów pomogą w wyborze odpowiedniej butelki.

Pochodzenie szczepu

Początki Verdejo pozostają niejasne. Prawdopodobnie szczep pochodzi z hiszpańskiego regionu Castilla Leon i jest rodzimym w regionie Rueda, jednak niewykluczone, że wina Verdejo swoje korzenie mają w północnej Afryce, z której szczep przybył do Ruedy w XI wieku. To właśnie w regionie Rueda winorośl ma doskonałe warunki – suchy, kontynentalny klimat, wapienne i mineralne gleby, dobowe wahania temperatury oraz gleby o niskiej jakości. To wszystko przyczynia się do uzyskania przez owoce najlepszej ekspresji i produkcji pełnych, wysoce aromatycznych białych win Verdejo. Owoce zbierane są w nocy ze względu na niższe temperatury, co zapobiega utlenianiu i pomaga zachować kwasowość i świeżość, wyczuwalną później w winach Verdejo. W regionie zlokalizowane są niewielkie gospodarstwa, które od stuleci uprawiają winorośl w sposób zrównoważony, a Rueda od 1980 roku jest apelacją.

Charakterystyka szczepu

Verdejo daje subtelne, ale wyraziste i niebanalne białe wina z posmakami cytryny, limonki, grejpfruta, trawy, kopru włoskiego i trawy cytrynowej i melona. W przeciwieństwie do większości białych win, wina Verdejo mają potencjał starzenia i poprawiają się w butelce kilka lat po wypuszczenia danego rocznika do sprzedaży, uzyskując akcenty tostów i migdałów, zachowując jednocześnie charakterystyczną kwasowość. Gorzkie nuty trawy i kopru pojawiają się na finiszu. Wina Verdejo są doskonałą opcją dla osób poszukującego niedrogiego wina, jednak dobrej jakości i zaskakujące profilem smakowo-aromatycznym, zarówno do degustacji solo, czy też podczas posiłku.

Do posiłku

Wina Verdejo doskonale łączą się z jedzeniem. Dość wysoka kwasowość oraz gorzkie nuty ziołowe idealnie uzupełniają się z potrawami. Serwując dania lekkie, typu sałatki z dressingiem na bazie oliwy i soku z cytryny, warzywa, świeże sery czy owoce morza, najlepiej wybrać wina Verdejo młode, świeże, niebeczkowane. Posiadając jednak butelkę wina kilkuletniego z ingerencją beczki – idealnie sprawdzi się do posiłków z większą ilością śmietany i gęstszymi sosami, może nawet z odrobiną kokosa.

Wina Verdejo są uwielbiane przez tych, którzy już je skosztowali. Ich wszechstronność to ich przewaga – doskonale odnajdą się jako towarzysz spotkań w gronie przyjaciół czy rodziny, pity saute czy do posiłku, w ciepły letnie dzień, czy zimą przy kominku jako wspomnienie ciepłych, słonecznych dni. Jest to najpopularniejsze, hiszpańskie wino rewelacyjne do spożywania przez cały rok.