Winezja.pl - to witryna z Winami z całego świata

Potwierdź swój kraj

OŚWIADCZAM, ŻE JESTEM PEŁNOLETNI/A I WYRAŻAM ZGODĘ NA PRZEDSTAWIENIE OFERTY ALKOHOLOWEJ.

Nie

Wina Furmint

4 produkty

Zobacz jako
Siatka
Sortuj
Sortuj wg
  • Bestseller
  • Nowy
  • Cena malejąco
  • Cena rosnąco
  • Nazwa A-Z
  • Nazwa Z-A
  • Ocena Sommeliera
  • Ocena Klientów
  • Ilość Opinii
Wycofane
opinia 4.4 (29)
43,99 zł
Białe Wytrawne Słowenia
39,59 zł
tooltip Kocham Wino tooltip
Cena Kocham Wino z kartą burgund
Białe Wytrawne Słowenia

Niedostępny

Wycofane
opinia 5 (1) sommelier 84 pkt
199,00 zł
Białe Wytrawne Węgry
179,10 zł
tooltip Kocham Wino tooltip
Cena Kocham Wino z kartą burgund
Białe Wytrawne Węgry
199,00 zł
Białe Słodkie Węgry
179,10 zł
tooltip Kocham Wino tooltip
Cena Kocham Wino z kartą burgund
Białe Słodkie Węgry
opinia 3 (12)
89,99 zł
Białe Wytrawne Słowenia
80,99 zł
tooltip Kocham Wino tooltip
Cena Kocham Wino z kartą burgund
Białe Wytrawne Słowenia
Kilka lat temu badania genetyczne udowodniły, że furmint jest naturalną krzyżówką starej odmiany gouais blanc (znanej także jako heunisch weiß) i alba imputotato. Pokrewieństwo z gouais blanc było udowodnione już wcześniej. Naturalnym potomkiem odmiany jest inna klasyczna tokajska odmiana, hárslevelű, a hodowcy uzyskali z furminta kilka nowych, przede wszystkim węgierską odmianę zéta (oremus).

Uprawy szczepu Furmint

Furmint jest bardzo rozpowszechnionym szczepem w tokajskim regionie winiarskim, zajmuje tam ponad 70% wszystkich winnic. W 2006 roku na 4006 hektarów winnic na Węgrzech aż 97% przypadało na okolice Tokaju. Poza tym regionem furmint uprawia się także w okolicach Peczu oraz jako podstawowa odmiana w regionie Somló, gdzie furmint ujawnia swoją drugą twarz- powstają z niego wina wytrawne. Szczep ten często kupażowany jest z bardziej aromatyczną odmianą hárslevelű, czasem także z muscat blanc à petit grains. Furmint uprawiany jest także w Austrii, jednak na niewielką skalę – w 2009 roku w Burgenlandzie było ledwie 8 hektarów, wokół Jeziora Nezyderskiego 2,62 hektara. Rokowania są jednak optymistyczne i prawdopodobnie uprawy w tym kraju będą zwiększać swoją powierzchnię. Szczep ten uprawiany jest także po słowackiej stronie wzgórz tokajskich, wina ze szczepu furmint tworzy się tam w podobnym stylu do węgierskiego, jednak trochę bardziej stonowane. Słoweńscy winiarze także tworzą wytrawne wina z furmintu, w niektórych latach słodsze, jednak występuje on tutaj pod nazwą ąipon. Uprawy w 2009 roku sięgały 694 hektarów. Odmiana ta jest szczególnie ważna w regionie Podravina.

Furmint można spotkać także w nadbrzeżnej części Chorwacji (gdzie posiada nazwę poąip albo moslavac) oraz Rumunii, Australii i Republice Południowej Afryki.

Charakterystyka szczepu Furmint

Szczep ten zbiera się w drugiej połowie października. Grona zawierają wysoką zawartość cukru, zachowują jednak także dobrą kwasowość. Dodatkową zaletą gron furmintu jest ich podatność na infekcję Botrytis cinerea, czyli szlachetnej pleśni. Działanie jej sprawia, że grona dają później bardzo aromatyczny, bogaty w cukier sok. Dzięki temu właśnie z furmintu oraz dwóch innymi lokalnych szczepów hárslevelû i sárga muskotály powstają najlepsze na świecie wina słodkie. Niektóre wina Aszú 6 Puttonyos czy Aszú Essencia mogą być dojrzewane przez dziesiątki lat, aby zachwywać później niespotykaną paletą smaków i aromatów. Stanowią one pozycje zupełnie unikatowe, kolekcjonerskie.

Słodkie czy wytrawne, wina z furmintu zdobywają coraz większą ilość zwolenników. Łączą w sobie owocowe aromaty gruszki, limonki, zielonego jabłka, brzoskwini, moreli, jak również akcenty maślane, tostowe, orzechów laskowych i goździków. Są krągłe i pełne, mają wyraźną gęstość oraz mineralność. Nie można także nie wspomnieć o tym, że wina z furmintu są bardzo kulinarne- w zależności od stylu i wieku wytrawny furmint świetnie sprawdzi się podany z potrawami o wyraźnej pikantności, na przykład daniami kuchni azjatyckiej, pieczonym drobiem czy rybami. Wina słodkie z furmintu są oczywiście winami deserowymi, warto połączyć je z kawałkiem ciasta, lodami czy innymi deserami. Dobrze komponuje się także z serami z niebieską pleśnią i foie gras. Choć często kupażowane, warto spróbować wina jednoszczepowego z furmintu, na pewno nie zawiedzie.