Winezja.pl - to witryna z Winami z całego świata

Potwierdź swój kraj

OŚWIADCZAM, ŻE JESTEM PEŁNOLETNI/A I WYRAŻAM ZGODĘ NA PRZEDSTAWIENIE OFERTY ALKOHOLOWEJ.

Nie

Wina słowackie

1 element

Zobacz jako
Siatka
Sortuj
Sortuj wg
  • Bestseller
  • Nowy
  • Cena malejąco
  • Cena rosnąco
  • Nazwa A-Z
  • Nazwa Z-A
  • Ocena Sommeliera
  • Ocena Klientów
  • Ilość Opinii
opinia 4.3 (67) sommelier 88 pkt
137,00 zł
Białe Półwytrawne Słowacja
123,30 zł
tooltip Kocham Wino tooltip
Cena Kocham Wino z kartą burgund
Białe Półwytrawne Słowacja

Niedostępny

Zapraszamy do eksplorowania listy win ze Słowacji, gdzie szczegółowe opisy, wysokiej jakości zdjęcia oraz opinie naszych Klientów pomogą w wyborze odpowiedniej butelki.

Historia win słowackich

Na terenach dzisiejszej Słowacji wino prawdopodobnie uprawiano jeszcze wcześniej od Rzymian - już w VI wieku p.n.e. Dawniej uprawy winorośli sięgały 40 000 hektarów, a najstarsze winne piwnice pochodzą z XIII wieku. W średniowieczu, dzisiejsza Bratysława była ważnym ośrodkiem winiarskim. W jej okolicach powstawały słodkie wina o zapachu fig, porównywalne do dzisiejszego Tokaju. Okolice Bratysławy zasłynęły również z produkcji win musujących. Produkowano je tutaj tą samą metodą, co szampana. Ich obecność kraj zawdzięcza żołnierzowi napoleońskiemu Hubertowi, który będąc w Bratysławie zakochał się w kobiecie i w słowackich winach. To on jako pierwszy założył zakład produkujący wina musujące.

Winiarski krajobraz Słowacji

Choć Słowacja jest krajem 6 razy mniejszym od Polski, spożycie wina jest tam 4-krotnie wyższe. Więcej jest tam także winnic, mimo, że kraj jest terenem górzystym. Z tego powodu winnice zlokalizowane są jedynie w południowej części kraju, na 500-kilometrowym odcinku, wzdłuż granicy z Austrią i Węgrami. Jest tu sześć regionów winiarskich: małokarpacki, południowosłowacki, nitrzański, środkowosłowacki, wschodniosłowacki i Tokaj. Najważniejszymi ośrodkami są Pezinok w Małych Karpatach, Sered’ słynący z win musujących, a także Tokaj na samym wschodzie kraju.

Słowacki Tokaj

Na terenach Słowacji, już dawno znane były metody podsuszania winogron i produkcja słodkich win, podobnych w stylu do Tokaju – choć takie wino kojarzone jest z Węgrami. Musi ono jednak spełniać wszystkie węgierskie normy jakościowe, by posługiwać się nazwą Tokaj. Stąd takie wino słowackie powstaje z tych samych odmian co po drugiej stronie granicy: furmint, lipovina i muskat lunel. Tokaj może być wytrawny (tokajské samorodné suché) lub słodki (tokajské samorodné sladké). Ze względu na czas zbioru winogron słowacki Tokaj można podzielić na: wczesny zbiór (kabinetné), późny zbiór, czyli winogrona w pełni dojrzałe zrywane pod koniec zbiorów (neskorý zber), bobulowy zbiór, czyli owoce wybierane z przejrzałych winogron (bobužový zber), rodzynkowa selekcja czyli owoce przejrzałe i częściowo wysuszone (hrozienkový výber), lodowy zbiór, czyli owoce przejrzałe zrywane dopiero po spadku temperatury poniżej -7°C (ladový zber). Oprócz tego Tokaj dzieli się na puttony. Im wino ma ich więcej, tym jest słodsze. Tokaj Aszú na Węgrzech ma swój odpowiednik na Słowacji - Tokajské Véber. Wino ma intensywną barwę i wyjątkowo słodki smak, oceniany przez niektórych jako najlepszy na świecie.

Jakie wina produkuje się na Słowacji?

Wina słowackie to przede wszystkim białe odmiany. Stanowią one 80% win na Słowacji. Wśród win jednoszczepowych popularny jest riesling (rizling vlaąskè), riesling reński (rizling rènsky), silvaner (silvánske zelené) a także veltliner (veltlínske zelené). Oprócz tego produkuje się tam wina z kilku odmian, w tym z winogron zagranicznego pochodzenia. Wina słowackie najwyższej jakości mają specjalne oznaczenia: víno s chráneným zemepisným označením - powstają z winogron krajowych. Na etykiecie takiego wina można znaleźć informacje o roczniku i regionie.

Gdzie kupić wina słowackie?

Z pewnością warto spróbować win słowackich. Sklepy które mają je w swojej ofercie, oprócz samej propozycji butelek, na pewno doradzą które i na jaką okazję wybrać. Nie trzeba w tym celu wyruszać za granicę. W Polsce takie wina dostępne są w dobrych sklepach specjalistycznych.