Winezja.pl - to witryna z Winami z całego świata

Potwierdź swój kraj

OŚWIADCZAM, ŻE JESTEM PEŁNOLETNI/A I WYRAŻAM ZGODĘ NA PRZEDSTAWIENIE OFERTY ALKOHOLOWEJ.

Nie

Wina Bułgaria

1 element

Zobacz jako
Siatka
Sortuj
Sortuj wg
  • Bestseller
  • Nowy
  • Cena malejąco
  • Cena rosnąco
  • Nazwa A-Z
  • Nazwa Z-A
  • Ocena Sommeliera
  • Ocena Klientów
  • Ilość Opinii
opinia 2.8 (52)
27,99 zł
Czerwone Wytrawne Bułgaria
25,19 zł
tooltip Kocham Wino tooltip
Cena Kocham Wino z kartą burgund
Czerwone Wytrawne Bułgaria

Niedostępny

Wino jest towarzyszem podczas posiłków, spotkań ze znajomymi i wypoczynku. W ciągu roku aż dwukrotnie obchodzi się uroczyście święta związane z winem i samym winiarstwem. Pierwsze 14 lutego, Dzień Œwiętego Tryfona to dzień poświęcony wszystkim pracującym przy produkcji wina, obchodzone przez hodowców winorośli, karczmarzy oraz wszystkich miłośników wina. Drugie jest świętem ruchomym, na cześć bogatych zbiorów oraz wielowiekowej tradycji powstawanie bułgarskiego wina.

Historia bułgarskiego wina

Tradycja winiarska sięga czasów starożytnych, a sami Bułgarzy nazwani są najstarszymi winiarzami świata. Traccy przodkowie Bułgarów byli pierwszymi winiarzami w starożytności. Dowody na wielki rozwój uprawy winorośli w czasach Traków stanowią liczne zabytki i wykopaliska archeologiczne w postaci amfor, rytonów i dzbanów do serwowania wina.

Bułgarskie wina - uprawa winorośli

Klimat, gleby oraz temperatury w Bułgarii stwarzają idealne warunki do uprawy winorośli i produkcji. Różnorodność krajobrazu i ukształtowanie terenu doskonale sprzyjają uprawie winorośli, występują liczne wzgórza opadające bezpośrednio do obszarów przybrzeżnych, liczne doliny rzek oraz równiny otoczone górskimi grzbietami. W Bułgarii występują cztery pory roku, łagodna zima, długa jesień oraz gorące i suche lato oraz wiosna. Z jednej strony na południu Bułgarii klimat określa się jako średnio kontynentalny z tendencją do śródziemnomorskiego, natomiast północna część to klimat umiarkowany. W okolicach Morza Czarnego typowo morski. Œrednia roczna temperatura oraz suma rocznych opadów stanowi idealny klimat do uprawy wspaniałych winogron. Również gleby są niezwykle przyjazne do uprawy winorośli, występują tu gleby leśne cynamonowe, szare i humusowo- węglowe, gleby kwaśne, żyzne czarnoziemy, gleby górskie, łęgowe oraz głębokie piaszczyste. To idealne podłoża do uprawy doskonałych odmian czerwonych oraz białych.

Bułgarskie wina - regiony winiarskie

Bułgaria dzieli się na kilkadziesiąt małych obszarów, tworzących 5 głównych regionów winiarskich w zależności od różnych warunków glebowych i klimatycznych. Każdy z regionów oferuje określone odmiany winogron i wina bułgarskie

Nizina Dunaju (północna Bułgaria)

Najbardziej typowe odmiany białych winogron to Chardonnay, Aligote, Misket, Riesling, Muscat Ottonel. Odmiany czerwonych winogron to Merlot, Cabernet Sauvignion, Pamid i Gamza. W tym regionie powstają gatunkowe wina białe wytrawne, wina musujące (metoda klasyczna) oraz gatunkowe wina czerwone
Morze Czarne (wschodnia Bułgaria)

W tym regionie znajduje się 53 % odmian białych, głownie Dimyat, Muscat Ottonel, Rkatsiteli, Traminer, Riesling, Sauvignon Blanc, Chardonnay, Aligote oraz Ugni Blanc. Natomiast czerwone odmiany to przede wszystkim Merlot, Pamid i Cabernet Sauvignon. Region Morza Czarnego słynie z produkcji jednych z najlepszych wytrawnych i półwytrawnych win bułgarskich, które łączą owocowy aromat, głęboki smak i świeżość.

Dolina Róż (subbałkańska)

Mimo, że Dolina Róż nie jest największym regionem w Bułgarii to właśnie w nim produkuje się najwięcej wina. Główne odmiany winorośli to Merlot, Cabarnet Sauvignon, Riesling, Red Misket, Rkatsiteli. Słynie z produkcji głównie win białych, które wyróżniają się bogatym owocowym aromatem, eleganckim ciałem i delikatnym charakterystycznym posmakiem.

Dolina Strumy (południowo – zachodnia Bułgaria)

Ekstramalnie wysokie temperatury i ubogie gleby stanowią podstawy do uprawy wysokiej jakości czerwonej odmiany winogron. Najbardziej typowe to Melnik (lokalna omiana), Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet Franc. Wina bułgarskie z tego regionu charakteryzują się ciepłymi tonami w aromacie, krągłą budową i bogatą strukturą. Szczególnie popularne są wina z odmian Melnik, które po dojrzewaniu oddają winu egzotycznych i przyjemnych nut w smaku i aromacie.

Nizina Tracka (południowa Bułgaria)

Region obejmuje 39 mikroregionów reprezentujących 60 % odmian czerwonych winogron w karaju. Należą do nich Merlot, Pamid, Cabernet Sauvignon, Mavrud, Red Misket, Syrah, Rubin. Produkuje się tutaj wina bogate, gęste. Cenione są wina z lokalnego szczepu Mavrud. Odmiany białe to gównie Sauvignion Blanc, Chardonnay, Traminer i Muscat.

Bułgaria to zdecydowanie kraina wina czerwonego, stanowi około 63 % upraw na terytorium Bułgarii, natomiast odmiany białe około 31 %, deserowe (w tym wino bułgarskie półsłodkie) 3 %. Największy udział odmian czerwonych stanowi odmiana Pamid (16%). Kolejne to Merlot, Cabernet Sauvignon (po 14%). Następnie Gamza (4%) i Melnik (3%), równie popularne stają się Syrah, Cabernet Franc, Pinot Noir, Tempranillo, Malbec, Carmenere.

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że Bułgaria znana jest z wyrobów różanych, tym samym coraz bardziej popularne staje się wino różane z Bułgarii. Zwolenników słodkich win powinno również zainteresować wino migdałowe z Bułgarii. Jeśli będziecie mieli okazję, koniecznie spróbujcie.

Wina bułgarskie - ceny

Bułgarskie wina mają bardzo dobry stosunek jakości do ceny dlatego też dostępne na winezji wino Kadarka można zareerwaować już w cenie poniżej 30 zł.