Wino Le Clarence de Haut-Brion Pessac-Leognan Rouge AOC 2012 601429

Zdjęcie przedstawia produkt kategorii Wino Le Clarence de Haut-Brion Pessac-Leognan Rouge AOC 2012 w wybranym roczniku, dostarczona butelka może odbiegać od przedstawionej na zdjęciu. Dostępny rocznik 2012.

Wino Le Clarence de Haut-Brion Pessac-Leognan Rouge AOC 2012 601429

Spokojne Kategoria
AOC Pessac-Leognan Apelacja
849.00 zł

podstawowa

dostępność: Średnia
1 sprzedanych butelek
10.00 średnia ocen: 1 głosów
91 ocena sommeliera
3 nagrody winiarskie

Opis Le Clarence de Haut-Brion Pessac-Leognan Rouge AOC

Wino Le Clarence de Haut-Brion Pessac-Leognan Rouge AOC 2012 wyróżnia się mineralnością i pięknie zbalansowanymi garbnikami. Dodatkowo wyczujemy nuty tytoniu, czarnej porzeczki a nawet smoły. Niektóre wina mogą mieć delikatne aromaty trufli. Wino dobre do dekantacji, dzięki której pojawiają się nuty soczystych owoców.

Mieszkanka Cabernet Sauvignon (43%), Merlot (41%) oraz odrobina Cabernet Franc (14%) a także Petit Verdot (2%) z 14% zawartością alkoholu. Po winifikacji, przez 14 miesięcy dojrzewa w beczce w dębu francuskiego.

Wino najlepiej podawać z różnego rodzaju potrawami mięsnymi. Cielęciną, wieprzowiną, wołowiną, jagnięciną, kaczką, dziczyzną, pieczonym kurczakiem, potrawami duszonymi i grillowanymi. Wino Le Clarence de Haut Brion jest również dobry z daniami kuchni azjatyckiej oraz grzybami i makaronami.

Opinie o winie Le Clarence de Haut-Brion Pessac-Leognan Rouge AOC 2012


„Cudownie ekspresyjne o aksamitnej teksturze. Bogate, pełne usta są bardzo imponujące. Le Clarence de Haut Brion 2012 to o wiele lepsza jakość niż to, co większość ludzi uważa za drugie wino, nawet jeśli pochodzi z najlepszej posiadłości. Morwa, pudełko przypraw i ekspansywne, bogate smaki wsparte aksamitnymi taninami. Brawo!” - Wine Advocate-Parker

„Ciemny szkarłat. W nosie bardzo intensywny Cabernet. Smakuje jak lżejsza wersja grand vin. Bardzo żywe i pełne owoców, o imponującej długości. Bardzo łatwo można poznać jego rodowód. Wielki sukces.” - Jancis Robinson

Winnica Chateau Haut-Brion


Chateau Haut-Brion to jedyna posiadłość spoza Médoc, która została uwzględniona w klasyfikacji z 1855 roku, jednak historia uprawy winorośli w Haut-Brion sięga dużo dalej niż jej odpowiedniki z Médoc z Premier Grand Cru Classé.

Z archiwów historycznych wynika, że winorośl uprawiana była w Haut Mont, nieopodal terenu obecnej posiadłości Haut-Brion, już 6 września 1426 roku! Winorośl została zasadzona do produkcji wina dla lokalnej kaplicy, założonej w Bordeaux przez mnichów.

Jednak najwcześniejsze znane dokumenty potwierdzające produkcję wina na terenie obecnych winnic Haut-Brion pochodzą z 1521 roku, kiedy posiadłość znana była jako Aubrion. To sprawia, że Chateau Haut-Brion jest najstarszą, nieprzerwanie działającą winnicą w Bordeaux.

Pierwsza oficjalna recenzja wina w prasie, również przypada Chateau Haut-Brion. 10 kwietnia 1663 roku, Samuel Pepys (ówczesny Robert Parker), napisał komentarz po spróbowaniu nowego wina z Bordeaux w londyńskiej tawernie Royal Oak. „Piłem tam francuskie wino o nazwie Ho-Bryan, które ma dobry i wyjątkowy smak, z którym nigdy się nie spotkałem”. Tego dnia Chateau Haut Brion wpisało się do historii jako pierwsze na świecie wino, które zostało poddane profesjonalnej recenzji.

To również jedna z niewielu rodzinnych posiadłości, jakie pozostały w regionie Bordeaux. Od 1935 roku jest własnością amerykańskiej rodziny Dillon. Chateau Haut Brion dzięki swojej innowacyjności oraz najwyższej jakości do dziś odciska piętno na całym regionie.

Apelacja Pessac-Leognan


W 1986 roku w Graves utworzono nową apelację, opartą na regionach Pessac i Léognan. Pessac-Léognan ma najlepsze gleby w regionie, bardzo podobne do tych w Médoc, chociaż głębokość żwiru jest bardziej zmienna. Słynie z wielkich win takich jak Chateau Haut-Brion, czy Chateau Smith Haut Lafite.

Nagrody: Le Clarence de Haut-Brion Pessac-Leognan Rouge AOC 2012


  • Robert Parker– 90/100
  • Jancis Robinson – 17/20
  • Tim Atkin – 92/100

18°C TEMP. PODANIA
Młode wiek
22 leżakowanie
Château La Mission Haut Brion producent

Charakterystyka Le Clarence de Haut-Brion Pessac-Leognan Rouge AOC

Rześko smak
Minerały i owoce aromat
Łodyga gładkość
Dobrze zbudowane budowa

Oceny użytkowników o: Le Clarence de Haut-Brion Pessac-Leognan Rouge AOC

Każda opinia ułatwia wybór właściwego wina Tobie i innym Klientom