Wino La Clarte de Haut-Brion Pessac-Léognan Blanc AOC 2012 601436

Zdjęcie przedstawia produkt kategorii Wino La Clarte de Haut-Brion Pessac-Léognan Blanc AOC 2012 w wybranym roczniku, dostarczona butelka może odbiegać od przedstawionej na zdjęciu.

Wino La Clarte de Haut-Brion Pessac-Léognan Blanc AOC 2012 601436

Białe, Wytrawne 0.75 L korek
Spokojne Kategoria
AOC Pessac-Leognan Apelacja
769.00 zł

podstawowa

1 sprzedanych butelek
10.00 średnia ocen: 1 głosów
95 ocena sommeliera
3 nagrody winiarskie

Opis La Clarte de Haut-Brion Pessac-Léognan Blanc AOC 2012

La Clarte de Haut-Brion Pessac-Léognan Blanc AOC 2012 to kupaż szczepów Semillon (58%) oraz Sauvignon Blanc (42%). Ukazuje bogate terroir i kunszt winiarza odpowiadającego za styl wina. Rocznik 2012 charakteryzował się mokrą i chłodną wiosną, po której przyszło idealne lato, pełne słońca i stabilnej pogody. Stąd też rok ten okazał się być bardzo dobry dla wcześnie dojrzewających winorośli.

La Clarte De Haut Brion 2012 emanuje niezwykłą mocą aromatów i smaków. Orzeźwiające i zwiewne, w bukiecie urzeka nutami cytrusów, gruszek, z akcentami wanilii w tle. Rześki i przełamujący dymne nuty finisz uzupełnia kompleksowe doświadczenie i pozwala na przyjemną kontemplację wina.

Wino dojrzewało przez 12 miesięcy w beczkach z dębu francuskiego. Potencjał tego wina ocenia się na kulminacyjny moment w okolicach 2027 roku, ale jego walory już teraz zachęcają do otwarcia butelki.

Opinie o winie La Clarte de Haut-Brion Pessac-Léognan Blanc AOC 2012


„Klasyczne białe Graves, wykonane w lżejszym, bardziej orzeźwiającym stylu niż Haut-Brion Blanc. Wino ma w sobie więcej Semillon niż grand vin. Subtelne i lekko dymne, z gruszką i wanilią na podniebieniu oraz orzeźwiającym, dopracowanym finiszem. Białe wino o wyśmienitej jakości.”Tim Atkin MW

Winnica Château Haut-Brion


Chateau Haut-Brion to jedyna posiadłość spoza Médoc, która została uwzględniona w klasyfikacji z 1855 roku, jednak historia uprawy winorośli w Haut-Brion sięga dużo dalej niż jej odpowiedniki z Médoc z Premier Grand Cru Classé.

Z archiwów historycznych wynika, że winorośl uprawiana była w Haut Mont, nieopodal terenu obecnej posiadłości Haut-Brion, już 6 września 1426 roku! Winorośl została zasadzona do produkcji wina dla lokalnej kaplicy, założonej w Bordeaux przez mnichów.

Jednak najwcześniejsze znane dokumenty potwierdzające produkcję wina na terenie obecnych winnic Haut-Brion pochodzą z 1521 roku, kiedy posiadłość znana była jako Aubrion. To sprawia, że Chateau Haut-Brion jest najstarszą, nieprzerwanie działającą winnicą w Bordeaux.

Pierwsza oficjalna recenzja wina w prasie, również przypada Chateau Haut-Brion. 10 kwietnia 1663 roku, Samuel Pepys (ówczesny Robert Parker), napisał komentarz po spróbowaniu nowego wina z Bordeaux w londyńskiej tawernie Royal Oak. „Piłem tam francuskie wino o nazwie Ho-Bryan, które ma dobry i wyjątkowy smak, z którym nigdy się nie spotkałem”. Tego dnia Chateau Haut Brion wpisało się do historii jako pierwsze na świecie wino, które zostało poddane profesjonalnej recenzji.

To również jedna z niewielu rodzinnych posiadłości, jakie pozostały w regionie Bordeaux. Od 1935 roku jest własnością amerykańskiej rodziny Dillon. Chateau Haut Brion dzięki swojej innowacyjności oraz najwyższej jakości do dziś odciska piętno na całym regionie.

Apelacja Pessac-Leognan


W 1986 roku w Graves utworzono nową apelację, opartą na regionach Pessac i Léognan. Pessac-Léognan ma najlepsze gleby w regionie, bardzo podobne do tych w Médoc, chociaż głębokość żwiru jest bardziej zmienna. Słynie z wielkich win takich jak Chateau Haut-Brion, czy Chateau Smith Haut Lafite.

Nagrody: La Clarte de Haut-Brion Pessac-Léognan Blanc AOC 2012


  • Robert Parker– 92/100
  • Tim Atkin – 94/100
  • Jancis Robinson – 17/20

12°C TEMP. PODANIA
Gotowe do picia wiek
12 leżakowanie
Château La Mission Haut Brion producent

Charakterystyka La Clarte de Haut-Brion Pessac-Léognan Blanc AOC 2012

Brzytwa smak
Owoce z beczką aromat
Gotowe gładkość
Średnie budowa

Oceny użytkowników o: La Clarte de Haut-Brion Pessac-Léognan Blanc AOC 2012

Każda opinia ułatwia wybór właściwego wina Tobie i innym Klientom