Wino La Clarte de Haut-Brion Pessac-Léognan Blanc AOC 2010 601852

Zdjęcie przedstawia produkt kategorii Wino La Clarte de Haut-Brion Pessac-Léognan Blanc AOC 2010 w wybranym roczniku, dostarczona butelka może odbiegać od przedstawionej na zdjęciu.

Wino La Clarte de Haut-Brion Pessac-Léognan Blanc AOC 2010 601852

Białe, Wytrawne 0.75 L korek
Spokojne Kategoria
AOC Pessac-Leognan Apelacja
799.00 zł

podstawowa

4 sprzedanych butelek
10.00 średnia ocen: 1 głosów
93 ocena sommeliera
2 nagrody winiarskie

Opis La Clarte de Haut-Brion Pessac-Léognan Blanc AOC 2010

Wybitne wino białe z apelacji Pessac Leognan w doskonałym roczniku 2010. Był to rok charakteryzujący się gorącym i suchym okresem dojrzewania, co przełożyło się na niezwykłą koncentrację cukrów i związków aromatycznych w owocach. Jednocześnie sprawiło to, iż udało się wyprodukować jedynie 12 tysięcy butelek tegoż wina, składającego się w 81% ze szczepu Semillon, oraz 19% gron Sauvignon Blanc. Dojrzewało w beczkach z dębu francuskiego przez okres 12 miesięcy.

La Clarte De Haut Brion 2010 zawiera w sobie mnóstwo aromatów owoców pestkowych i kwiatów, uzupełnianych przez akcenty marmolady, karmelizowanych melonów i woskowych refleksów. Niecodzienny i wyjątkowy styl pełen intensywnych smaków na podniebieniu tworzy doświadczenie na miarę jednego z największych producentów w regionie. To wino o niezwykłej strukturze wciąż może rozwijać swój potencjał, osiągając jego kulminację w okolicach roku 2030.

Opinie o winie La Clarte de Haut-Brion Pessac-Léognan Blanc AOC 2010


„Piękna mieszanka składająca się z Semillon i Sauvignon Blanc od La Mission Haut-Brion i Haut-Brion. Ta piękność prezentuje mnóstwo marmolady, wiciokrzewu, karmelizowanych melonów i wosku ze świecy Średnia moc i autorski styl.” - Wine Advocate-Parker

Winnica Château Haut-Brion


Chateau Haut-Brion to jedyna posiadłość spoza Médoc, która została uwzględniona w klasyfikacji z 1855 roku, jednak historia uprawy winorośli w Haut-Brion sięga dużo dalej niż jej odpowiedniki z Médoc z Premier Grand Cru Classé.

Z archiwów historycznych wynika, że winorośl uprawiana była w Haut Mont, nieopodal terenu obecnej posiadłości Haut-Brion, już 6 września 1426 roku! Winorośl została zasadzona do produkcji wina dla lokalnej kaplicy, założonej w Bordeaux przez mnichów.

Jednak najwcześniejsze znane dokumenty potwierdzające produkcję wina na terenie obecnych winnic Haut-Brion pochodzą z 1521 roku, kiedy posiadłość znana była jako Aubrion. To sprawia, że Chateau Haut-Brion jest najstarszą, nieprzerwanie działającą winnicą w Bordeaux.

Pierwsza oficjalna recenzja wina w prasie, również przypada Chateau Haut-Brion. 10 kwietnia 1663 roku, Samuel Pepys (ówczesny Robert Parker), napisał komentarz po spróbowaniu nowego wina z Bordeaux w londyńskiej tawernie Royal Oak. „Piłem tam francuskie wino o nazwie Ho-Bryan, które ma dobry i wyjątkowy smak, z którym nigdy się nie spotkałem”. Tego dnia Chateau Haut Brion wpisało się do historii jako pierwsze na świecie wino, które zostało poddane profesjonalnej recenzji.

To również jedna z niewielu rodzinnych posiadłości, jakie pozostały w regionie Bordeaux. Od 1935 roku jest własnością amerykańskiej rodziny Dillon. Chateau Haut Brion dzięki swojej innowacyjności oraz najwyższej jakości do dziś odciska piętno na całym regionie.

Apelacja Pessac-Leognan


W 1986 roku w Graves utworzono nową apelację, opartą na regionach Pessac i Léognan. Pessac-Léognan ma najlepsze gleby w regionie, bardzo podobne do tych w Médoc, chociaż głębokość żwiru jest bardziej zmienna. Słynie z wielkich win takich jak Chateau Haut-Brion, czy Chateau Smith Haut Lafite.

Nagrody: La Clarte de Haut-Brion Pessac-Léognan Blanc AOC 2010


  • Robert Parker– 92/100
  • Jancis Robinson – 17/20

12°C TEMP. PODANIA
Dojrzałe wiek
12 leżakowanie
Château La Mission Haut Brion producent

Charakterystyka La Clarte de Haut-Brion Pessac-Léognan Blanc AOC 2010

Brzytwa smak
Owoce z beczką aromat
Gładkie gładkość
Średnie budowa

Oceny użytkowników o: La Clarte de Haut-Brion Pessac-Léognan Blanc AOC 2010

Opinie ułatwiają wybór właściwego wina, dlatego weryfikujemy czy opinie zostały napisane przez osoby, które dokonywały wcześniej rezerwacji wybranej butelki. Weryfikacja nie obejmuje wszystkich opinii na portalu - zapoznaj się tutaj z zasadami dotyczącymi opinii.