Fenthorn

poznaj moje oceny i opinie w winach (31)

Wino Pintia Toro D.O. 2007 600773

Hiszpania, Castilla Leon kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2007 / 0,75 / korek
9,50 średnia ocen:
1 głosów
92 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
9,5

Piękne wino. Efektowna, pełna barwa. Proszę się przyjrzeć, jak cudownie trzyma się ścianek kieliszka! Wyraźne aromaty kawowe. Nic tylko zanurzyć nos i wdychać, wdychać, wdychać. Nie spieszmy się. Naprawdę warto. A kiedy już poczęstujemy smakowe kubki, dadzą znać o sobie taniny, intensywne zwłaszcza na twardym podniebieniu. Na miękkim zaś wino staje się zagadkowo aksamitne i nawet łagodne. Jest kompletne, łączy w sobie ying i yang... Polubiłem Hiszpanię, bo w porównaniu z Bordeaux wina nadal mają mnóstwo indywidualizmu, są atrakcyjniejsze cenowo i szybciej od francuskich stają się pijalne. To oczywiście mogłoby jeszcze poleżakować w piwnicy i ciekaw jestem jak zasmakuje za lat powiedzmy pięć, ale już teraz jest bardzo dobre. Niedawno piłem Rioję, Parkerowską 96-tkę. Jako rekomendacja dla Pintio Toro niech wybrzmi, że wrażenia ogólne z degustacji obu trunków są bardzo porównywalne. Dziękuję Winezji za polecenie mi dobrego wina. To był udany wieczór.

Wino Chateau Reysson Reserve du Chateau Haut Medoc A.O.C. 2005 600302

Francja, Bordeaux kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2005 / 0,75 / korek
8,50 średnia ocen:
2 głosów
88 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
8

Smakuje mi to wino nieoczekiwanie przyzwoicie. Kolor pełny i głęboki. A ten aromat to definicja lukrecji. Wreszcie udało mi się utrwalić i rozpoznać ją w nosie. Na myśl przychodzą skojarzenia z zapachami zwierzęcych skór, piżma, ale wszystkie te wrażenia rozpływają się już w pierwszych dwóch godzinach oddechu, jaki łapie to czerwone wino po zajrzeniu do butelki. Przyjazne dla podniebienia, o zrównoważonej kwasowości. Jest w nim coś przyciągającego moją uwagę. 8/10.

Wino Drouhin Rully A.O.C. 2005 600104

Francja, Burgundia kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2005 / 0,75 / korek
8,00 średnia ocen:
2 głosów
84 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
6

Jest taka książka Jerzego Kosińskiego "Wystarczy być". To wino jest niemal jak owa książka. Po prostu jest. Nie przeszkadza. Nie wodzi nosa ku pokuszeniu. Poprawne do bólu, grzeczne i uczesane. Trudne do rozczochrania jakąkolwiek potrawą.

Wino Flagstone Dragon Tree Western Cape 2004 600487

RPA, Western Cape kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2004 / 0,75 / zakrętka
8,69 średnia ocen:
24 głosów
87 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
7

Istnieje pewna herkulijska legenda opowiadająca o smoku strzegącym ogrodu Hesperyd. Pokonany przez herosa zdołał odlecieć, a droga, którą ku śmierci zaniosły go skrzydła, naznaczona została kroplami broczącej mu krwi. Z niej wyrosnąć miały smocze drzewa. Smok Lagon przelecieć musiał widocznie i przez Cape Town, tam gdzie popularna południowoafrykańska winnica, bo drzewa rosną w bezpośrednim jej pobliżu i od nich właśnie pochodzi nazwa na etykiecie trunku. Wino czuć tym smokiem. Spopielone w zionięciach ogniem na wpół wilgotne drewno. Jakby odrobina dziegciu. Jakby uchylone drzwi ogrodowej wędzarenki. Dopiero pod tą warstwą wyczuwalne porzeczki i suszone śliwki. Smak dużo mniej charakterystyczny i złożony niż zapach troszkę rozczarowuje, mimo to indeks mogę polecić wszystkim miłośnikom latającej gadziej fauny. 7/10.

Wino Wolf Blass Presidents Selection Shiraz 2005 600589

Australia, South Australia kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2005 / 0,75 / zakrętka
8,65 średnia ocen:
10 głosów
87 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
8

Po długiej przerwie to moje pierwsze wino spoza Starego Świata. W barwie przywołuje skojarzenia z kolorem odzienia buddyjskich mnichów. Nos trudny do zdefiniowania, nieco zagadkowy, zapraszający. Unikalność wina w mojej opinii odkrywa dopiero podniebienie. Jest łagodne, miękkie, aksamitne - ale przy przełykaniu - owocowość naznaczona zostaje czymś przyjemnie słonym, parafrazując - troszkę jak w przygodach z Tequila Sunrise ;) najwyraźniej widać, że dopiero w tym anatomicznym miejscu ujawnia się prawdziwa natura Syrah... och przepraszam - Shiraz... Reasumując - pije się przyjemnie, ale ostatnie, co bym o trunku powiedział, to że jest skomplikowany. Niestety brakuje mu duszy. 8/10.

Wino Pares Balta Mas Elena Penedes D.O. 2018 600608

Hiszpania, Katalonia kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2018 / 0,75 / korek
8,25 średnia ocen:
16 głosów
85 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
8

Bywa, że dosłownie przyprawia o wypieki na twarzy, choć wymaga cierpliwości, bo przekarafowane zrazu nie zapowiada miłej niespodzianki. Po odczekaniu dłuższej chwili do reszty przejmuje władzę nad miękkim podniebieniem, ściąga nasadę języka esencją katalońskiej beczki, uprzednio przepełniając usta przyjemną kwasowością czerwonych owoców. Kolejny indeks z winnicy rodziny Cusine, którego - zwłaszcza za żądaną cenę - nie trzeba się wstydzić. Uczciwe 8/10, bo 7,5 to chyba jednak ciut za mało.

Wino Nicolas Feuillatte Reserve Particuliere Champagne A.O.C. 0,75 l 600264

Francja, Szampania kraj, region
Białe
Wytrawne
0,75 / korek
8,07 średnia ocen:
7 głosów
87 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
8,5

Wytworne, aromatyczne, uniwersalne. No i ujmujące. Jestem na tak.

Wino Jaboulet Parallele 45 Cotes Du Rhone A.O.C. Rouge 2016 600423

Francja, Dolina Rodanu kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2016 / 0,75 / korek
7,71 średnia ocen:
21 głosów
85 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
6,5

Smaku tego wina po kilku miesiącach nie udało mi się zapamiętać. Bezskutecznie szukam skojarzeń. Na jego korzyść i niekorzyść działa to zarazem. :) Najwyraźniej nie było rozczarowaniem, ale też niczym wyjątkowym nie ujęło.

Wino Vina Salceda Reserva Rioja D.O.C. 2010 600056

Hiszpania, Rioja kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2010 / 0,75 / korek
8,00 średnia ocen:
10 głosów
90 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
6,5

Pamięć sprawia figle, kiedy usiłujemy odtworzyć smak kosztowanego zamierzchle trunku. Tak wiele wpływa na kształt, na profil wrażeń. Nie tylko posiłek ale i okoliczności, to z kim dzielimy ma butelkę jest ważne i niebagatelne. Dzięki towarzyszącym drobiazgom darzymy wspomnienia afektem miłym lub niechętnym. Niezależnie jednak od całego tego zgiełku ja i tak nie przepadam za Rioja. Cokolwiek o nim popełnię, nie będzie całkiem obiektywne :)

Wino Masi Costasera Amarone della Valpolicella Classico D.O.C. 2015 600899

Włochy, Veneto kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2015 / 0,75 / korek
7,70 średnia ocen:
5 głosów
89 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
8,5

Reklama dźwignią handlu. No właśnie. Kilka zgrabnych słów na etykiecie i już wyobraźnia przenosi mnie nad majestat jeziora Garda skąpanego w refleksach łagodnego wschodu słońca. Winne grona leżakujące na bambusowych matach. Tradycja i nowoczesność. Nigdy jak teraz nie dotarła do mnie tak intensywna i wyraźna intesywność aromatu laskowych orzechów i świeżego drewna. Korkociąg wydobywając korek przeniósł mnie w najprawdziwszą leszczynową gęstwinę. To Amarone rzeczywiście udanie równoważy w sobie beczkę i owoce (autentycznie czuć, że podsuszane!), gładkość i kwasowość, akcentując w sobie jeszcze jakby pieczone mięsiwo, coś dymnego, mrocznego, zagadkowego. Myślę, że najlepsze dopiero ciągle przed tym winem, więc drugą butelkę odkładam do piwniczki. Żywię głęboką ufność, że kolejne z nim spotkanie zaowocuje jeszcze piękniejszą i pełniejszą przygodą. Oceniam na 8.5 ze świadomością, że czas działa na korzyść czaru skrytego w butelce.

Wino Chivite Gran Feudo Reserva Navarra D.O. 2003 600053

Hiszpania, Navarra kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2003 / 0,75 / korek
8,25 średnia ocen:
10 głosów
85 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
8

Przekorna natura wina zjednała mu moje serce. I mimo że nie każdemu przypadnie do gustu, bo może wydać się zbyt kwaśne albo nazbyt ostre, to muszę jednak uczciwie przyznać: masz coś w sobie, roczniku. Zgrabnie wkomponowana, nienachalna beczka do taktu z wanilią zaprasza nas w nawarryjskie klimaty. Obiecuje gorącą niespodziankę. Na języku żywiołowe, pełne kontrastów, jak dziki koń trudne do okiełznania. Warto przytulić je czule do miękkiego podniebienia, by przezwyciężyć ostrość kształtu, dać szansę jedwabiowi. A w nagrodę, już po przełknięciu, otrzymamy jakąś miłą, zagadkową słodycz.

Wino Duorum Colheita Douro D.O.C 2008 600780

Portugalia, Douro Valley kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2008 / 0,75 / korek
8,64 średnia ocen:
7 głosów
85 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
8,5

Producent zaskoczył mnie po raz kolejny nad wyraz pozytywnie. Ukłon należy się Winezji, która wynajduje wina niezwykłe, bo atrakcyjne cenowo, trzymające równy wysoki poziom i dodatkowo jeszcze mające to "coś", jakiś indywidualny rys, jakąś zgrabniutką wisienkę na torcie. Po prawdzie śliweczka bardziej tu niż wisienka, odziana na domiar w atłas śliwianego czaru, cząstka Portugalii skryta w niepozornej butelce kompletnego wina. Można zapraszać przyjaciół i nie powstydzić się nowej znajomości. PS. Wypowiedź dotyczy rocznika 2008.

Wino Masi Toar Rosso Del Veronese I.G.T. 2003 600231

Włochy, Veneto kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2003 / 0,75 / korek
6,92 średnia ocen:
6 głosów
88 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
6,5

Mimo że wabi zarazem jak popiół i diament, więcej w nim jednak chyba ciut popiołu. Czuć drewno beczki, można by rzec, że wino jest drewniane. No i owocowe jeszcze też. Dedykuję dla zdeklarowanych miłośników gatunku, do których jednak się nie zaliczam.

Wino Tons de Duorum Douro D.O.C 2015 600779

Portugalia, Douro Valley kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2015 / 0,75 / korek
7,92 średnia ocen:
54 głosów
88 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
8

Rewelacyjny stosunek cena/jakość. Wino przyjemne, gładkie na podniebieniu, o fantastycznej nietuzinkowej barwie. Pozostawia niezwykle miłe wspomnienia. Warto.

Wino Chivite Gran Feudo Viñas Viejas Reserva Navarra D.O. 2001 600054

Hiszpania, Navarra kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2001 / 0,75 / korek
8,22 średnia ocen:
16 głosów
86 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
7

Truskawkowe szaleństwo przy dekantowaniu wina. Wkoło tylko zapach i zapach. W nosie i na języku dużo beczki, z początku jakby nieco stęchłej, ale szlachetniejącej z upływem czasu. Wyraziste, zdecydowane, urozmaicone, podsumowane konkretną taniną, ale czegoś brakuje.

Wino Pares Balta Hisenda Miret Penedes D.O. 2004 600612

Hiszpania, Katalonia kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2004 / 0,75
8,60 średnia ocen:
5 głosów
91 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
9

To wino wyjątkowe, pełne, ujmujące kontastami nosa i podniebienia. To wino, do którego śmiało można wracać i w ciemno polecać poszukującym kompletności doznań za rozsądną cenę. Trunek - trzeba przyznać - obrócił Prunotto Barbaresco, delektowane poprzedniego wieczora, w totalny niebyt. Mocna, potężna dziewiątka, ale wino warto wykarafować przynajmniej cztery godziny, żeby nabrało właściwej potęgi. Gorąco polecam.

Wino Chateau Vermeil Costieres de Nimes A.O.C. 2016 600438

Francja, Dolina Rodanu kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2016 / 0,75 / zakrętka
7,42 średnia ocen:
84 głosów
83 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
5,5

Ostatnie, co o winie powinno się mawiać, to że jest ciekawe :) To przynajmniej ma ładny kolor i daje wytchnienie portfelowi. Smukłe w taniny, oszczędnie kwasowe, nie zachwyca ale i też - co sztuką w tej półce cenowej - nadmiernie nie przeszkadza. Niezobowiązująca pozycja do niezobowiązującej okoliczności. W nosie dojrzałe, nawet nieco przejrzałe owoce. Będę musiał zapisać się na kurs identyfikacji lukrecji, bo z tym u mnie lichutko ;)

Wino Prunotto Barbaresco D.O.C.G. 2008 600690

Włochy, Piemont kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2008 / 0,75 / korek
9,42 średnia ocen:
6 głosów
90 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
8,5

Kiedy korkociąg dopełni już swego a objęcia nagiej szyjki uwolnią ku nam wino tak ciemne, że niemal granatowe, przygotujmy się na eksplozję zapachów i aromatów. Pośród czarnej jeżyny, wszelakich leśnych jagód całkiem wyraźnie i niemal na pierwszym planie niespodziankę sprawia polna truskawka. Obok nich nieśmiało akcentują się skojarzenia dębu, iglastego lasu, może żywicy. Co do lukrecji mam duży dylemat, bo kojarzę ją chyba jedynie z czarnych spiralnych żelków Haribo, a to wspomnienie ma się nijak do butelki Barbaresco... W ustach trunek nabiera innego charakteru. Jest zdecydowany, nawet agresywny, można zażartować, że barbarzyński. Drapieżnie atakuje podniebienie, jest pełny, mocny i z pewnością nie-aksamitny. Może przeszkadzać niedyskretna kwasowość, ale po degustacji na długo pozostaje w ustach. Ocena jest trudna i dyskusyjna. Do indeksu nie wrócę, ale 8,5 dam. A niech! :)

Wino Finca Valpiedra Reserva Rioja D.O.C. 2014 600239

Hiszpania, Rioja kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2014 / 0,75 / korek
9,25 średnia ocen:
8 głosów
88 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
8,5

To nie jest wino, które otuli Cię dokoła swą jedwabistą gładkością, nie wyciągnie ku sobie na zaproszenie ręki, trzeba je zdobywać, obchodzić się z nim cierpliwie i odważnie stawić mu czoła. Ale gdy wytwornie ciemne i o pełnym kolorze odpocznie w dekanterze przynajmniej dwie godziny, odwdzięczy się magnetycznym, mocno owocowym i nie tylko leśnym aromatem uzupełnionym o zagadkę skrywającej go beczki. Na angażuje nas zbytnio garbnikiem, na języku mineralnie potężnieje, paradoksalnie orzeźwia i nie jest bynajmniej ciężkie. Nie może pozostać nie zauważone nawet przez wątpliwych entuzjastów regionu.

Wino Brancaia Tre Toscana I.G.T. 2012 600003

Włochy, Toskania kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2012 / 0,75 / korek
7,70 średnia ocen:
5 głosów
88 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
4,5

Jest karafka Cabernet. Jest kieliszek Bordeaux. W kieliszku supertoskan. No i superrozczarowanie. O ile aromat zmusza do zastanowienia się chociaż przez chwilę, co się w nim tli, a tli się w nim co nieco (tylko co?), o tyle świeży, rześki smak ucieszy zapewne przede wszystkim miłośników bezwstydnej i nieokiełznanej kwasowości. Czyżby mimo IGT w nazwie było to jednak vino da tavola?

Wino Jaboulet Pierre Aiguille Gigondas A.O.C. 2006 600425

Francja, Dolina Rodanu kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2006 / 0,75 / korek
9,00 średnia ocen:
5 głosów
87 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
8

Wino rubinowoczerwone, ciut oleiste, miłe dla wzroku. Dwie popołudniowe godziny odpoczęło w dekanterze. Przelane do kieliszków przejściowo, przez krótką chwilę uraczyło aromatem tytoniu. W zapachu przykuwa uwagę zdecydowana nuta jakby wilgotnej jeszcze garbowanej skóry złamana czerwonymi owocami śliwki i czarnej porzeczki. Borówka? Hmm...? W smaku niezwykle mineralne, wapniowo-żelaziste, zostawia przyjemne igiełki na języku, twardym podniebieniu. Bardzo owocowe, jeżyny jak najbardziej, ale cierpkie i jakby z akcentem aronii. Łagodnieje w połączeniu z bagietką w pikantnej oliwie.

Wino Clarendelle Rouge 2011 600860

Francja, Bordeaux kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2011 / 0,75 / korek
7,50 średnia ocen:
7 głosów
86 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
7,5

Po otworzeniu butelki nos napełnia się aromatem śliwki. Zaraz rozlane do kieliszków nie zapewnia pełni doznań. Aromat zbyt intensywny domaga się czasu, by pełniej zrozumieć trunek. Zapach wydaje się znajomy. Nie umiem go jednak jednoznacznie zidentyfikować. Jakby nutka cykorii ? Jakby muśnięcie piżma ? Cynamon ? Po godzinie w dekanterze przykra intensywność woni ulega wygładzeniu. Tak. Wygładzeniu. A przecież akcenty nadal pozostają wystarczająco czytelne... Wino skłania do myślenia i budowania skojarzeń. W smaku gładkie, w moim odczuciu niezbyt ciężkie, wyraźnie zaznacza się na podniebieniu, gładkie przy przełknięciu, obogie w taniny. Eksperyment kulinarny : niezwykle sympatycznie zgrywa się z kozim serem, nabiera słodyczy, łagodnieje, komplementaryzuje smak i aromat.

Wino Pares Balta Mas Irene Penedes D.O. 2001 600609

Hiszpania, Katalonia kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2001 / 0,75 / korek
9,30 średnia ocen:
15 głosów
89 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
9

Do tego wina można śmiało wracać i wracać. Dociera do zmysłów harmonią kontrastów. Nos pełen fantastycznych skojarzeń. Drewno beczki. Korek. Czerwone owoce. Jeżyna. Wiśnia. Poziomka? Zgrabna równowaga. Po trzech godzinach drewno i korek ulatują odsłaniając pikanterię akcentów pieprzu. Wino zrazu atakuje język przyjemną ostrością, żeby za chwilę rozlać się po podniebieniu przypływem słodyczy. Po przełknięciu gładkie, przyjemne, pozostaje w myślach przez długie minuty. No i polecam zapatrzeć się w ten kolor, w ten kolor...

Wino Serego Alighieri Possessioni Rosso del Veronese I.G.T 2017 600214

Włochy, Veneto kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2017 / 0,75 / korek
8,00 średnia ocen:
18 głosów
88 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
6,5

Kosztowane jako drugie po Tormaresca Torcicoda Primitivo Salento I.G.T. rocznik 2008. Bardzo interesujący aromat, rześki, kwiatowy, zwracający uwagę. Smak jednak rozczarował dość mocno. Może to wpływ Primitivo, ale pierwsze skojarzenie przywiodło mi na myśl wywar z buraczków. Mimo wszystko z upływem czasu potem już tylko lepiej :) Reasumując - warto choćby dla wrażeń i doznań dla nosa. No i warto spróbować, bo to wino spadkobierców w prostej linii od Dante Alighieri - choć przecież przeszło już ze dwadzieścia pokoleń... PS. Na mapach google'a teren wokół jest intensywnie zindustrializowany.

Wino Montecillo Reserva Rioja D.O.C. 2001 600255

Hiszpania, Rioja kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2001 / 0,75 / korek
7,75 średnia ocen:
2 głosów
91 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
7

Wino mocno aromatyczne, obok czarnych owoców nutka wanilii. Stanowczo zaznaczone taniny. Jak na Rioja zaskakująco miękkie na podniebieniu (nie jestem miłośnikiem regionu i chyba się jednak do niego nie przekonam). Ciekaw jestem, czy ktoś wyczuje, że winorośla uprawia się przy skrzyżowaniu autostrad ;) Polecam dociekliwym google.maps

Wino Tormaresca Torcicoda Primitivo Salento I.G.T. 2017 600512

Włochy, Puglia kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2017 / 0,75 / korek
8,92 średnia ocen:
31 głosów
88 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
9

Kosztowałem rocznik 2008. Wyśmienity w swojej półce cenowej. Dobrze, jeśli odstanie te swoje 2-3 godziny w dekanterze. Jak dla mnie troszkę wiśni w rumie. Niespodziewany, zaskakujący finisz - harmonijne przełamanie smaku. Trzeba będzie spróbować i 2009. Ufam, że to równie dobra propozycja.

Wino Chivite Gran Feudo Crianza Navarra D.O. 2004 600052

Hiszpania, Navarra kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2004 / 0,75 / korek
7,58 średnia ocen:
32 głosów
86 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
6

Wino lekkie i przyjemne, miły prezent od winezja.pl. Całkowita zgoda co do leśnych owoców, choć nie zdominowały całkiem trunku. Zaskoczeniem - z czym zgadzam się z przedmówcą - fiołek. Rodzynek ani pieprzu nie wyczułem. Tanina ledwie obecna, dyskretna. Z rzadka i tylko wyjątkowo powracam do win. Do tego zapewne nie wrócę, ale to przyzwoita pozycja w swojej półce cenowej.

Wino Jaboulet Vacqueyras A.O.C. 2003 600424

Francja, Dolina Rodanu kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2003 / 0,75 / korek
6,25 średnia ocen:
4 głosów
89 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
6,5

Dobre, nieskomplikowane, przyjemne wino. Mimo nie do końca przekonującej barwy potem już tylko było lepiej. Czereśnia wszechdominuje. Początkowo może trunek nieco zbyt kwasowy, ale po 3h w dekanterze przestało to być istotnie odczuwalne. Wtedy pojawiła się też brzoskwinia... :) Taniny dyskretne. Przyjemnie pikantne.

Wino Tollo Aldiano Montepulciano d'Abruzzo D.O.C. 2015 600504

Włochy, Abruzja kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2015 / 0,75 / korek
8,33 średnia ocen:
18 głosów
87 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
5,5

Wino o pięknym głębokim kolorze. Po rozlaniu zapach intensywny, ale przy napowietrzaniu wiele traci i chyba jednak niezbyt się otwiera. Dominują wiśnie, czereśnie, wyczuwalne również leśne owoce. Na samym końcu dotarła do mnie delikatna nuta rabarbaru i suszu śliwkowego. W smaku cierpkie. Nazbytnia kwasowość. Owocowe, ale w ogólnym odbiorze chyba jednak zbyt ostre, z aż nazbyt dominującą nutą główną. Mimo wszystko rozczarowanie.

Wino Chateau Grand Barrail Lamarzelle Figeac Saint-Emilion Grand Cru A.O.C. 2007 600704

Francja, Bordeaux kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2007 / 0,75 / korek
9,00 średnia ocen:
5 głosów
86 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
9

Bardzo dobre wino. Relatywnie niedrogie jak na Saint Emillion gwarantujący miłe doznania. Jestem pod wrażeniem. W moim odbiorze w pierwszym kontakcie gładkie, nawet owocowo słodkie, pełne, jagodowe. Opływa język i wydobywa wiśniową kwasowość. W moment po przełknięciu dyskretne igiełki. I nie wiem czemu, ale gdzieś na trzecim dnie któryś z aromatów przywodzi mi na myśl skojarzenie z jakimś kakaowym mlekiem :).

Wino Marchese Antinori Riserva Chianti Classico D.O.C.G. 2017 600159

Włochy, Toskania kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2017 / 0,75 / korek
8,65 średnia ocen:
10 głosów
91 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
9

Dobre wino. Polecam.