Fenthorn

poznaj moje oceny i opinie w winach (20)

Drouhin Rully A.O.C. 600104

Francja, Burgundia kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2005 / 0,75 / korek
8 średnia ocen:
2 głosów
84 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
6

Jest taka książka Jerzego Kosińskiego "Wystarczy być". To wino jest niemal jak owa książka. Po prostu jest. Nie przeszkadza. Nie wodzi nosa ku pokuszeniu. Poprawne do bólu, grzeczne i uczesane. Trudne do rozczochrania jakąkolwiek potrawą.

Wolf Blass Presidents Selection Shiraz 600589

Australia, South Australia kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2012 / 0,75 / zakrętka
8,72 średnia ocen:
9 głosów
87 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
8

Po długiej przerwie to moje pierwsze wino spoza Starego Świata. W barwie przywołuje skojarzenia z kolorem odzienia buddyjskich mnichów. Nos trudny do zdefiniowania, nieco zagadkowy, zapraszający. Unikalność wina w mojej opinii odkrywa dopiero podniebienie. Jest łagodne, miękkie, aksamitne - ale przy przełykaniu - owocowość naznaczona zostaje czymś przyjemnie słonym, parafrazując - troszkę jak w przygodach z Tequila Sunrise ;) najwyraźniej widać, że dopiero w tym anatomicznym miejscu ujawnia się prawdziwa natura Syrah... och przepraszam - Shiraz... Reasumując - pije się przyjemnie, ale ostatnie, co bym o trunku powiedział, to że jest skomplikowany. Niestety brakuje mu duszy. 8/10.

Pares Balta Mas Elena Penedes D.O. 600608

Hiszpania, Katalonia kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2013 / 0,75 / korek
8,2 średnia ocen:
15 głosów
85 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
8

Bywa, że dosłownie przyprawia o wypieki na twarzy, choć wymaga cierpliwości, bo przekarafowane zrazu nie zapowiada miłej niespodzianki. Po odczekaniu dłuższej chwili do reszty przejmuje władzę nad miękkim podniebieniem, ściąga nasadę języka esencją katalońskiej beczki, uprzednio przepełniając usta przyjemną kwasowością czerwonych owoców. Kolejny indeks z winnicy rodziny Cusine, którego - zwłaszcza za żądaną cenę - nie trzeba się wstydzić. Uczciwe 8/10, bo 7,5 to chyba jednak ciut za mało.

Nicolas Feuillatte Reserve Particuliere Champagne A.O.C. 600264

Francja, Szampania kraj, region
Białe
Wytrawne
0,75 / korek
8,07 średnia ocen:
7 głosów
87 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
8,5

Wytworne, aromatyczne, uniwersalne. No i ujmujące. Jestem na tak.

Jaboulet Parallele 45 Cotes Du Rhone A.O.C. Rouge 600423

Francja, Dolina Rodanu kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2014 / 0,75 / korek
7,79 średnia ocen:
19 głosów
85 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
6,5

Smaku tego wina po kilku miesiącach nie udało mi się zapamiętać. Bezskutecznie szukam skojarzeń. Na jego korzyść i niekorzyść działa to zarazem. :) Najwyraźniej nie było rozczarowaniem, ale też niczym wyjątkowym nie ujęło.

Masi Costasera Amarone della Valpolicella Classico D.O.C. 600899

Włochy, Veneto kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2012 / 0,75 / korek
7,7 średnia ocen:
5 głosów
89 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
8,5

Reklama dźwignią handlu. No właśnie. Kilka zgrabnych słów na etykiecie i już wyobraźnia przenosi mnie nad majestat jeziora Garda skąpanego w refleksach łagodnego wschodu słońca. Winne grona leżakujące na bambusowych matach. Tradycja i nowoczesność. Nigdy jak teraz nie dotarła do mnie tak intensywna i wyraźna intesywność aromatu laskowych orzechów i świeżego drewna. Korkociąg wydobywając korek przeniósł mnie w najprawdziwszą leszczynową gęstwinę. To Amarone rzeczywiście udanie równoważy w sobie beczkę i owoce (autentycznie czuć, że podsuszane!), gładkość i kwasowość, akcentując w sobie jeszcze jakby pieczone mięsiwo, coś dymnego, mrocznego, zagadkowego. Myślę, że najlepsze dopiero ciągle przed tym winem, więc drugą butelkę odkładam do piwniczki. Żywię głęboką ufność, że kolejne z nim spotkanie zaowocuje jeszcze piękniejszą i pełniejszą przygodą. Oceniam na 8.5 ze świadomością, że czas działa na korzyść czaru skrytego w butelce.

Chivite Gran Feudo Reserva Navarra D.O. 600053

Hiszpania, Navarra kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2009 / 0,75 / korek
8,25 średnia ocen:
10 głosów
85 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
8

Przekorna natura wina zjednała mu moje serce. I mimo że nie każdemu przypadnie do gustu, bo może wydać się zbyt kwaśne albo nazbyt ostre, to muszę jednak uczciwie przyznać: masz coś w sobie, roczniku. Zgrabnie wkomponowana, nienachalna beczka do taktu z wanilią zaprasza nas w nawarryjskie klimaty. Obiecuje gorącą niespodziankę. Na języku żywiołowe, pełne kontrastów, jak dziki koń trudne do okiełznania. Warto przytulić je czule do miękkiego podniebienia, by przezwyciężyć ostrość kształtu, dać szansę jedwabiowi. A w nagrodę, już po przełknięciu, otrzymamy jakąś miłą, zagadkową słodycz.

Duorum Colheita Douro D.O.C 600780

Portugalia, Douro Valley kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2017 / 0,75 / korek
8,64 średnia ocen:
7 głosów
85 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
8,5

Producent zaskoczył mnie po raz kolejny nad wyraz pozytywnie. Ukłon należy się Winezji, która wynajduje wina niezwykłe, bo atrakcyjne cenowo, trzymające równy wysoki poziom i dodatkowo jeszcze mające to "coś", jakiś indywidualny rys, jakąś zgrabniutką wisienkę na torcie. Po prawdzie śliweczka bardziej tu niż wisienka, odziana na domiar w atłas śliwianego czaru, cząstka Portugalii skryta w niepozornej butelce kompletnego wina. Można zapraszać przyjaciół i nie powstydzić się nowej znajomości. PS. Wypowiedź dotyczy rocznika 2008.

Masi Toar Rosso Del Veronese I.G.T. 600231

Włochy, Veneto kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2003 / 0,75 / korek
6,92 średnia ocen:
6 głosów
88 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
6,5

Mimo że wabi zarazem jak popiół i diament, więcej w nim jednak chyba ciut popiołu. Czuć drewno beczki, można by rzec, że wino jest drewniane. No i owocowe jeszcze też. Dedykuję dla zdeklarowanych miłośników gatunku, do których jednak się nie zaliczam.

Chivite Gran Feudo Viñas Viejas Reserva Navarra D.O. 600054

Hiszpania, Navarra kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2010 / 0,75 / korek
8,22 średnia ocen:
16 głosów
86 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
7

Truskawkowe szaleństwo przy dekantowaniu wina. Wkoło tylko zapach i zapach. W nosie i na języku dużo beczki, z początku jakby nieco stęchłej, ale szlachetniejącej z upływem czasu. Wyraziste, zdecydowane, urozmaicone, podsumowane konkretną taniną, ale czegoś brakuje.

Chateau Vermeil Costieres de Nimes A.O.C. 600438

Francja, Dolina Rodanu kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2015 / 0,75 / zakrętka
7,34 średnia ocen:
82 głosów
83 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
5,5

Ostatnie, co o winie powinno się mawiać, to że jest ciekawe :) To przynajmniej ma ładny kolor i daje wytchnienie portfelowi. Smukłe w taniny, oszczędnie kwasowe, nie zachwyca ale i też - co sztuką w tej półce cenowej - nadmiernie nie przeszkadza. Niezobowiązująca pozycja do niezobowiązującej okoliczności. W nosie dojrzałe, nawet nieco przejrzałe owoce. Będę musiał zapisać się na kurs identyfikacji lukrecji, bo z tym u mnie lichutko ;)

Prunotto Barbaresco D.O.C.G. 600690

Włochy, Piemont kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2006 / 0,75 / korek
9,5 średnia ocen:
6 głosów
90 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
8,5

Kiedy korkociąg dopełni już swego a objęcia nagiej szyjki uwolnią ku nam wino tak ciemne, że niemal granatowe, przygotujmy się na eksplozję zapachów i aromatów. Pośród czarnej jeżyny, wszelakich leśnych jagód całkiem wyraźnie i niemal na pierwszym planie niespodziankę sprawia polna truskawka. Obok nich nieśmiało akcentują się skojarzenia dębu, iglastego lasu, może żywicy. Co do lukrecji mam duży dylemat, bo kojarzę ją chyba jedynie z czarnych spiralnych żelków Haribo, a to wspomnienie ma się nijak do butelki Barbaresco... W ustach trunek nabiera innego charakteru. Jest zdecydowany, nawet agresywny, można zażartować, że barbarzyński. Drapieżnie atakuje podniebienie, jest pełny, mocny i z pewnością nie-aksamitny. Może przeszkadzać niedyskretna kwasowość, ale po degustacji na długo pozostaje w ustach. Ocena jest trudna i dyskusyjna. Do indeksu nie wrócę, ale 8,5 dam. A niech! :)

Finca Valpiedra Reserva Rioja D.O.C. 600239

Hiszpania, Rioja kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2010 / 0,75 / korek
9,14 średnia ocen:
7 głosów
88 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
8,5

To nie jest wino, które otuli Cię dokoła swą jedwabistą gładkością, nie wyciągnie ku sobie na zaproszenie ręki, trzeba je zdobywać, obchodzić się z nim cierpliwie i odważnie stawić mu czoła. Ale gdy wytwornie ciemne i o pełnym kolorze odpocznie w dekanterze przynajmniej dwie godziny, odwdzięczy się magnetycznym, mocno owocowym i nie tylko leśnym aromatem uzupełnionym o zagadkę skrywającej go beczki. Na angażuje nas zbytnio garbnikiem, na języku mineralnie potężnieje, paradoksalnie orzeźwia i nie jest bynajmniej ciężkie. Nie może pozostać nie zauważone nawet przez wątpliwych entuzjastów regionu.

Jaboulet Pierre Aiguille Gigondas A.O.C. 600425

Francja, Dolina Rodanu kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2013 / 0,75 / korek
9,25 średnia ocen:
4 głosów
87 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
8

Wino rubinowoczerwone, ciut oleiste, miłe dla wzroku. Dwie popołudniowe godziny odpoczęło w dekanterze. Przelane do kieliszków przejściowo, przez krótką chwilę uraczyło aromatem tytoniu. W zapachu przykuwa uwagę zdecydowana nuta jakby wilgotnej jeszcze garbowanej skóry złamana czerwonymi owocami śliwki i czarnej porzeczki. Borówka? Hmm...? W smaku niezwykle mineralne, wapniowo-żelaziste, zostawia przyjemne igiełki na języku, twardym podniebieniu. Bardzo owocowe, jeżyny jak najbardziej, ale cierpkie i jakby z akcentem aronii. Łagodnieje w połączeniu z bagietką w pikantnej oliwie.

Pares Balta Mas Irene Penedes D.O. 600609

Hiszpania, Katalonia kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2013 / 0,75 / korek
9,25 średnia ocen:
14 głosów
89 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
9

Do tego wina można śmiało wracać i wracać. Dociera do zmysłów harmonią kontrastów. Nos pełen fantastycznych skojarzeń. Drewno beczki. Korek. Czerwone owoce. Jeżyna. Wiśnia. Poziomka? Zgrabna równowaga. Po trzech godzinach drewno i korek ulatują odsłaniając pikanterię akcentów pieprzu. Wino zrazu atakuje język przyjemną ostrością, żeby za chwilę rozlać się po podniebieniu przypływem słodyczy. Po przełknięciu gładkie, przyjemne, pozostaje w myślach przez długie minuty. No i polecam zapatrzeć się w ten kolor, w ten kolor...

Serego Alighieri Possessioni Rosso del Veronese I.G.T 600214

Włochy, Veneto kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2014 / 0,75 / korek
8,06 średnia ocen:
17 głosów
88 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
6,5

Kosztowane jako drugie po Tormaresca Torcicoda Primitivo Salento I.G.T. rocznik 2008. Bardzo interesujący aromat, rześki, kwiatowy, zwracający uwagę. Smak jednak rozczarował dość mocno. Może to wpływ Primitivo, ale pierwsze skojarzenie przywiodło mi na myśl wywar z buraczków. Mimo wszystko z upływem czasu potem już tylko lepiej :) Reasumując - warto choćby dla wrażeń i doznań dla nosa. No i warto spróbować, bo to wino spadkobierców w prostej linii od Dante Alighieri - choć przecież przeszło już ze dwadzieścia pokoleń... PS. Na mapach google'a teren wokół jest intensywnie zindustrializowany.

Tormaresca Torcicoda Primitivo Salento I.G.T. 600512

Włochy, Puglia kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2016 / 0,75 / korek
8,82 średnia ocen:
25 głosów
88 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
9

Kosztowałem rocznik 2008. Wyśmienity w swojej półce cenowej. Dobrze, jeśli odstanie te swoje 2-3 godziny w dekanterze. Jak dla mnie troszkę wiśni w rumie. Niespodziewany, zaskakujący finisz - harmonijne przełamanie smaku. Trzeba będzie spróbować i 2009. Ufam, że to równie dobra propozycja.

Chivite Gran Feudo Crianza Navarra D.O. 600052

Hiszpania, Navarra kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2004 / 0,75 / korek
7,11 średnia ocen:
31 głosów
86 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
6

Wino lekkie i przyjemne, miły prezent od winezja.pl. Całkowita zgoda co do leśnych owoców, choć nie zdominowały całkiem trunku. Zaskoczeniem - z czym zgadzam się z przedmówcą - fiołek. Rodzynek ani pieprzu nie wyczułem. Tanina ledwie obecna, dyskretna. Z rzadka i tylko wyjątkowo powracam do win. Do tego zapewne nie wrócę, ale to przyzwoita pozycja w swojej półce cenowej.

Tollo Aldiano Montepulciano d'Abruzzo D.O.C. 600504

Włochy, Abruzja kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2013 / 0,75 / korek
8,33 średnia ocen:
18 głosów
87 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
5,5

Wino o pięknym głębokim kolorze. Po rozlaniu zapach intensywny, ale przy napowietrzaniu wiele traci i chyba jednak niezbyt się otwiera. Dominują wiśnie, czereśnie, wyczuwalne również leśne owoce. Na samym końcu dotarła do mnie delikatna nuta rabarbaru i suszu śliwkowego. W smaku cierpkie. Nazbytnia kwasowość. Owocowe, ale w ogólnym odbiorze chyba jednak zbyt ostre, z aż nazbyt dominującą nutą główną. Mimo wszystko rozczarowanie.

Marchese Antinori Riserva Chianti Classico D.O.C.G. 600159

Włochy, Toskania kraj, region
Czerwone
Wytrawne
2001 / 0,75 / korek
8,65 średnia ocen:
10 głosów
91 ocena sommeliera
Ocena użytkownika:
9

Dobre wino. Polecam.