Francja: Dourthe, Patric Jestin

Francja: Dourthe, Patric Jestin

Zespół Winezja
Zespół Winezja

0/10

Patric Jestin, dyrektor Dourthe - wiodącego producenta win z regionu Bordoux twierdzi, że można tworzyć wino w dowolnym miejscu, tak długo jak dysponuje się winoroślą, glebą, słońcem i wodą. 

Jednak by tworzyć najszlachetniejsze wina potrzebne jest doskonałe terroir, czyli kompozycja czynników (gleba, leżąca pod nią skała, wysokość nad poziomem morza, nachylenie terenu, orientacja wobec słońca, ogólnie pojęty mikroklimat, deszcze, wiatry, wilgotność, wahania temperatury), związanych z geograficzną lokalizacją winnicy, które wpływają na wyjątkowe cechy i indywidualność wina. Właśnie dlatego znalezienie idealnych terroirs, determinuje wybór posiadłości winnych Dourthe oraz partnerów firmy, uprawiających winorośl w francuskich regionach winiarskich Bordeaux oraz Langwedocja.

Dourthe - determinacja i staranność

Patric Jestin podkreśla również, że potencjał terroirs można w pełni wykorzystać dzięki determinacji, zaangażowaniu i staraniu ludzi pracujących w winnicach. Tak więc w Dourthe determinacja i staranność widoczne są na każdym etapie procesu produkcji wina. Poprzez lat działalności Dourthe rozwinął specyficzną kulturę, nieodłącznie związaną z glebą, tworzeniem najlepszych smaków, poszukiwaniem doskonałości, duchem zespołu i stałym pragnieniem przekraczania granic, z której krok po kroku wyłonił się Styl Dourthe. Kluczową rolę odgrywa w nim szacunek do terroirs, które nadają charakter, indywidualność i wysoką jakość winom Dourthe.

Firma Dourthe - historia

Firma Dourthe powstała w 1840 roku. 31 lat później, w 1871 roku założono firmę Kressmann. W kolejnym stuleciu, ww. winiarskie przedsiębiorstwa postanowiły połączyć siły tworząc „Grupę CVBG” (Compagnie des vins de Bordeaux et de la Gironde). Między rokiem 1981 a 1998 dwóch międzynarodowych inwestorów dołączyło do grupy CVBG. Nowi udziałowcy wnieśli do zastanej kultury organizacyjnej wartości międzynarodowe, wraz z nową wizją organizacji i efektywności, nowatorską jak na tamte czasy dla bordoskiego przemysłu winiarskiego. W 2007 roku CVBG został częścią rodzinnej firmy Thienot Champagne Group, która stała się większościowym udziałowcem CVBG. Nowa struktura właścicielska grupy uskuteczniła długookresowe plany rozwojowe firmy, kluczowe dla przemysłu winiarskiego.

Dourthe - czołowy producent win

Specjalizując się w produkcji wysokiej klasy win, Dourthe jest obecnie czołowym producentem win z regionu Bordoux, o czym świadczą poniższe liczby:

W 2009 roku obrót firmy kształtował się na poziomie 122 mln Euro. Firma zatrudnia 293 pracowników (100 tylko w winnicach). Dourthe posiada wysoko zdywersyfikowaną dystrybucję, obsługując wszystkie jej kanały (import tradycyjny, kanał detaliczny, kanał hurtowy, hotele i restauracje, supermarkety oraz strefy bezcłowe na lotniskach). Wina Dourthe eksportowane są do ponad 80 państw na całym świecie, tym samym Dourthe jest wiodącym eksporterem win z regionu Bordoux (sam eksport stanowi 56% obrotu firmy). Rynek francuski stanowi natomiast 44% obrotu Dourthe, gdzie firma jest liderem zaopatrzeniowym restauracji, sieci francuskich supermarketów oraz detalistów w wina bordoskie.

Terroirs w Dourthe

Terroirs w posiadłościach winiarskich Dourthe należą do najlepszych w apelacji. Wszystkie terroirs poddano dokładnej analizie by wyselekcjonować i dopasować najlepszą latorośli do właściwych siedlisk oraz wyszczególnić odpowiednie metody uprawy winorośli. Ta sama zasada króluje w partnerskich winnicach, czyli: wyselekcjonować najdorodniejsze areały, by stworzyć dzięki nim najszlachetniejsze cuvee (uzyskanie wina metodą zestawienia win lub gron pochodzących z kilku szczepów lub winnic). Dzięki stale prowadzonym, kompleksowym badaniom twórcy win Dourthe dobierają najlepsze szczepy do właściwych siedliski oraz ich sposób uprawy do rodzaju gleby i pożądanych plonów, uzyskując w ten sposób najszlachetniejsze winne grona. Stały rozwój dzięki badaniom, próbom i innowacjom jest podstawową cechą kultury organizacyjnej, a poszukiwanie doskonałości na każdym etapie produkcji win jest sztandarową zasadą firmy.      

Źródło: http://www.dourthe.com     


Powiązane artykuły

14.11.2023

Winiarnia Zamojska: Historia, Pasja i Wyjątkowe Polskie Wina

Kiedy myślimy o winach, to często od razu przychodzi nam na myśl słoneczne Toskanie, malownicza Burgundia czy urocze Dolina Napa w Kalifornii. Jednak coraz częściej, także w Polsce, możemy trafić na wina, które zdobywają uznanie nie tylko w kraju, ale również na arenie międzynarodowej. Jednym z takich wyjątkowych miejsc, gdzie rodzą się niezwykłe polskie wina, jest Winiarnia Zamojska. Dlaczego warto bliżej poznać tę winnicę i spróbować jej wino? Odpowiedzi na to pytanie znajdziecie w niniejszym artykule.