Dobre wino półsłodkie na prezent
Porady
27.05.2022

Dobre wino półsłodkie na prezent

Zespół Winezja
Zespół Winezja

9/10

Często chcąc obdarować prezentem bliską nam osobę, zastanawiamy się co wybrać. Wiele osób decyduje się na wino, które jest świetnym pomysłem na prezent. Kolejnym krokiem jest wybór smaku wina. Cześć osób sięga automatycznie po wino wytrawne. Nie każdy jest jednak zwolennikiem wytrawności, dlatego wina półsłodkie są również świetną opcją podczas wyboru wina na prezent.

Czym charakteryzuje się wino półsłodkie?

Wina półsłodkie zawierają sporą ilość cukru resztkowego, czyli takiego, który nie został przefermentowany na alkohol. Sporą, lecz nie zbyt dużą, co właśnie sprawia, że wina półsłodkie są swojego rodzaju kompromisem między kwasowością i wyrazistym smakiem win wytrawnych a ciężkością i nadmierną słodyczą win słodkich. Często osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z winem wybierają wina półsłodkie jako „najbezpieczniejsze”, najłatwiejsze w odbiorze. Wina półsłodkie charakteryzują się wyraźną, lecz nadal nieprzytłaczającą, przyjemną słodyczą z dobrze zharmonizowaną kwasowością. Dominują w nich owocowe i kwiatowe akcenty.

Wina półsłodkie mogą być zarówno białe, jak i czerwone oraz różowe. Mogą być również spokojne, musujące lub frizzante.

Dobre wino półsłodkie

Wina półsłodkie mogą być naprawdę dobre. Jednym z krajów, w którym produkowane są naprawdę dobre wina półsłodkie jest Gruzja. Kiedyś wina tam były produkowane masowo, bez większego nastawienia na jakość, chodziło bardziej o ilość. Teraz z Gruzji pochodzą świetne wina półsłodkie i słodkie, po które warto sięgnąć. Innym krajem, który zasłynął z produkcji win półsłodkich są Niemcy. Jednak to nie wszystko. Producentów win półsłodkich mamy tak naprawdę na całym świecie i popularność tych win ciągle rośnie.

Wśród niemieckich producentów wyróżniającym się jest Kendermanns, dlatego warto spróbować chociażby jego półsłodkiego Spatlese. Hiszpański Baron de Ley natomiast proponuje niezwykłą, kwiatową i zwiewną Rioję Blanco ze szczepów Viura i Sauvignon Blanc. Furorę wśród win półsłodkich robią również gruzińskie wyroby. Białe Tvishi czy czerwone wino z Alazani Valley to prawdziwe hity, których trzeba spróbować gustując w winach o nieco słodszym profilu. 

Oznaczenia na etykiecie wina półsłodkich

Zazwyczaj producent zamieszcza na etykiecie oznaczenie smaku wina (wytrawne, półwytrawne, półsłodkie lub słodkie). Zazwyczaj rzuca nam się w oczy napis semi sweet lub medium sweet. Zdarza się jednak, że producenci używają także innych oznaczeń, jak na przykład Moelleux lub Semidolce. Oznacza to właśnie wino półsłodkie.
Ważną informacją jest również zawartość cukru w winie. Tak jak pisałam powyżej, w winach półsłodkich jest dość duża zawartość cukru resztkowego, jeśli mamy go od 13 do 45 gramów na litr, wtedy wiemy z całą pewnością, że mamy do czynienia z winem półsłodkim. Widełki te dotyczą win spokojnych, ponieważ w winach musujących granice te są inne, wynoszą one od 32 do 50 gram cukru na litr. Warto zwracać na to uwagę.

Dobre wino półsłodkie na prezent

Wino półsłodkie jest chyba najlepszym wyborem wina na prezent, jeśli nie wiemy, jakie osoba obdarowywana ma preferencje co do smaku wina. Jest ono bowiem wyborem najbezpieczniejszym. Daje nam największe szanse na to, że trafimy w gust bliskiej nam osoby.

Wina półsłodkie będą również dobrym wyborem dla delikatnego podniebienia, które nie lubi intensywnej słodyczy ani zbyt wyraźnej kwasowości. Jeśli więc wiemy, że osoba, której chcemy sprezentować wino należy do tej grupy, warto wybrać właśnie wino półsłodkie na prezent. Ważną zaletą, która również opowiada się za tym, że wino półsłodkie jest dobrym winem na prezent jest fakt, że świetnie można je łączyć z wieloma potrawami. Uniwersalność i harmonia kwasowości i słodyczy win półsłodkich sprawia, że będą one świetnie współgrały na przykład z delikatnymi czerwonymi mięsami, pieczonymi warzywami w przypadku win czerwonych. Wina półsłodkie białe spokojne natomiast doskonale uzupełnią smak potraw z lekkich mięs białych a także serów. Można je również podać ze słodkim deserem, na przykład sernikiem. Co ważne, wina półsłodkie bardzo dobrze sprawdzają się solo, co również sprawia, że są dobrym wyborem jako wino na prezent.

Wina półsłodkie można również wybrać w wersji musującej lub frizzante. Dobrze schłodzone, półsłodkie wino musujące jest niezastąpione na letnich przyjęciach czy imprezach. Często jest również wybierane jako wino na wesele, właśnie z powodu swej uniwersalności i lekkości w odbiorze. Dobrym pomysłem jest również obdarowanie Państwa Młodych dobrym, półsłodkim winem. Z przyjemnością je później wypiją wspominając swój piękny, wyjątkowy dzień.


Powiązane artykuły

Porady
10/10
27.06.2022

Wino Różowe: Znajdź swój styl Rose

Wina różowe o bajkowych nazwach na etykiecie tj. rose, rosado, rosato, blush wine, pinkish powstają w wyniku krótkiej maceracji skórek czerwonych winogron. Wina te produkowane są w każdym kraju winiarskim, z niemal wszystkich odmian winogron. Dzięki łączeniu cech win białych i czerwonych: dobrej kwasowości, mocnym i trwałym aromatom oraz lekkiej strukturze wykazującej jednak delikatną taniczność, są winami wszechstonnymi, łatwo łączyć je z szeroką gamą potraw, dopasować do gustu wielu entuzjastów win i różnych okazji.